Ha egy cég az alsó szinten folyamatosan leépít, a felső szinten ugyanakkor fizetést emel, akkor az nem felel meg a felelős vállalatirányításról alkotott képnek - figyelmeztetett még a katolikus és az evangélikus egyház is. A Siemens-érdekeltségek közé tartozó Transrapid tragikus, a vállalat hírnevét is megtépázó balesete után a héten újabb gondok jelentkeztek: csődöt jelentett a BenQ tajvani vállalat német cége.
(A BenQ-nak a Siemens tavaly adta el veszteséges mobiltelefon-üzletágát.) A lépés nyomán utcára kerülhet 3000 egykori Siemens-alkalmazott.
A csőd példátlan visszhangra talált a politikai életben: Edmund Stoiber bajor miniszterelnök máris ajánlkozott, hogy szakmai befektetőt kerít, aki majd rendbe hozza a céget, míg Angela Merkel kancellár a vállalatok társadalmi felelősségére hívta fel a figyelmet.
A hatás nem is késett. Klaus Kleinfeld, a Siemens elnöke maga próbálta elhárítani a károkat: egyrészt bejelentette, hogy a maga részéről lemond a megszavazott 30 százalékos fizetésemelésről, a pénzt egy munkáltatói alapba utalja. A BenQ-alkalmazottaknak pedig elsőbbséget biztosítanak az álláspályázatoknál. Elemzők viszont óvnak a politika túlságos szerepvállalásától: Schröder kancellár néhány éve közbenjárt a Holzmann építővállalat megmentése érdekében, de rengeteg pénz és munka árán is csak egy évvel tudta meghosszabbítani a cég agóniáját.
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/419754/