FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek külföldről
Hírek külföldről : Tolonganak Romániában a nagy külföldi bankok

Tolonganak Romániában a nagy külföldi bankok

  2006.10.12. 10:18

Keletre menekülnek a telített nyugat-európai piacokról a nagy nemzetközi pénzintézetek. Az egyik legígéretesebb terep a volt Szovjetunió területén kívül Románia, derül ki az mfor.hu összeállításából.

Három éven belül a jelenleginek több mint kétszeresére növekedhet a Kelet- és Dél-Kelet-Európa országaiban tevékenykedő bankok mérlegfőösszege, s elérheti az 1700 milliárd eurót - állítja az osztrák Raiffesien Zentralbank elemzésében. A felmérésben Oroszország, Ukrajna és Fehéroroszország is szerepelt.

Az előrejelzések szerint a legnagyobb fejlődés előtt Ukrajna és Fehéroroszország mellett Oroszország bankpiaca áll, így az itt befektető pénzintézetek számíthatnak a legnagyobb hozamra.
Emellett Romániában is igen kedvezőek a kilátások: ott tavaly 54 százalékkal bővült a bankok mérlegfőösszege, míg Magyarországon mindössze 15 százalékkal. A növekedési lehetőségeket jelzi, hogy jelenleg a románoknak mindössze 25 százaléka rendelkezik bankszámlával, míg például Magyarországon a lakosság 62 százaléka.

A román piacra lépett az MKB

A romániai jelenlét fontosságát számos Magyarországon is jelenlévő - nemzetközi hátterű - pénzintézet felismerte már. Legutóbb szeptember közepén a Magyar Kereskedelmi Bank (MKB) jelentette be, hogy több mint 55 százalékos részesedést vásárolt egy dinamikusan fejlődő, de jelenleg a piacon még kis szereplőnek számító román bankban.

Az MKB a tranzakcióval átveszi a Romexterra teljes stratégiai és operatív irányítását. Az új stratégiai tulajdonos számít a jelenlegi helyi vezetésre, munkájukat külföldi szakértők fogják segíteni.
A bank célja, hogy a Romexterra a piacon 5,5-6 százalékos részesedést érjen el közép-, illetve hosszú távon.

Az OTP leánybankja még nem az igazi

A szomszédos országban való jelenlét egyik elkötelezett híve az OTP Bank is, amely korábban már bekebelezett egy kisebb román hitelintézetet. "Hatalmas kihívást jelent az OTP számára a romániai piacon való jelenlét és terjeszkedés. Bár a hitelkihelyezés nagysága növekszik, infrastrukturális, személyi és versenypiaci okok miatt a leányvállalat egyelőre nem képes profitot termelni" - mondta az mfor.hu kérdésére Vágó Attila, a Concorde Rt. elemzője.

A nyereségesség mérethatékonyság kérdése is, így a magyar bank számára kitörési lehetőséget nyújthatna a CEC takarékpénztár megszerzése. A pénzintézet magánosításáért egy görög bankkal kell megküzdenie. A legújabb információk szerint október végéig dönt a privatizációs bizottság arról, hogy a megmaradt két pályázó meddig adhatja le feljavított ajánlatát.

Az újabb akvizíció nehézségekkel járhat

A CEC megvétele az OTP számára azonban kétélű fegyver lehet, ugyanis nagy összegeket emészthet fel a szocializmus örökségét magánviselő, elavult infrastruktúrával rendelkező takarékpénztár átfogó reformja. Erre utal többek között az a szakértői vélemény is, hogy a nagyszámú fiókhálózat egységeinek mintegy kétharmadát feltehetőleg be kell zárni.

Ráadásul - mint sajtóhírekből kiderült - a román kormány csillagászati összegeket álmodott meg az utolsó "nagy dobásra". Vágó Attila szerint az erős vidéki jelenléttel rendelkező bankért legkevesebb 400 millió eurót kell majd kifizetnie a győztes pályázónak. Korábban a román takarékpénztár elnöke az 500 milliót is nevetségesen kevésnek nevezte.

Amennyiben a CEC felvásárlása nem sikerül, a bank zöldmezős beruházással érheti el a kitűzött célt, vagyis a 100 egységből álló fiókhálózatot. Az mfor.hu korábban arról számolt be, hogy a befektetők nem fogadják kirobbanó örömmel az OTP újabb és újabb terjeszkedési bejelentéseit, sokkal inkább a meglévő tevékenység konszolidációját várnák.

A nagy halat az Erste fogta ki

A magyar ügyfelek által is ismert bankok közül Romániában az Erste vívta ki magának a legjobb pozíciót. Az osztrák bank egy portugál pénzintézetet megelőzve megszerezte a 26 százalékos piaci részesedéssel legnagyobbként számon tartott Román Kereskedelmi Bankot (BCR).

Az Erste 3,75 milliárd euróért vásárolta meg a 315 fiókkal rendelkező BCR többségi, 61,88 százalékos tulajdonrészét. Az ár még a román kormányt is meglepte, hiszen a 62 százaléknyi érdekeltséget eredetileg mintegy 2,5-3 milliárd euróért kívánták értékesíteni.

Hasznosítják a hazai tapasztalatokat

"A BCR megreformálásakor olyan külföldi fiókhálózatok szakértőit vontuk be a munkába, akik egy lakossági bank gyors és nyereséges átstrukturálásában járatosak" - mondta korábban lapunknak Kisbenedek Péter, az Erste Bank Hungary Nyrt. elnök-vezérigazgatója. Ami a termékfejlesztést illeti, Romániában használják azokat a lakossági projektfinanszírozási megoldásokat, amelyek Magyarországon vagy Csehországban is sikeresek voltak.






Forrás: mfor.hu
http://www.mfor.hu/cikk.php?article=30523&page=2

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom