Debrecen repterén lesz a nyomkövető tesztje
2006.10.15. 10:27
Nyomkövető chipekkel látnák el a légi utasokat brit kutatók, hogy ezzel növeljék a repterek biztonságát. Az új fejlesztésű rendszer prototípusát Debrecenben próbálják majd ki először.
Rádiójeladós mikrochipekkel és kamerával tennék követhetővé a reptéren tartózkodó utasok mozgását a londoni Univerity College (UCL) kutatói, akik a drogot és robbanószereket felismerő radaron is dolgoznak. Az OpTag névre keresztelt nyomkövető rendszert debreceni reptéren helyezik majd először tesztüzembe - adta hírül a BBC.
Kamera és nyomkövető dolgozik majd együtt
A technológia lényege, hogy a bejelentkező utasokat rádiójeladós mikrochipekkel látják majd el, amelyek a kihelyezett vevőállomások segítségével 1 méteres pontossággal képesek meghatározni az emberek tartózkodási helyét - nyilatkozta a BBC-nek a kutatást vezető Dr. Paul Brennan, a UCL elektromérnöke. A repteret emellett teljes panorámaképet adó biztonsági kamerákkal figyelik majd, és a jeladó adatai segítségével a biztonsági emberek a monitoron is követni tudják az egyes utasok mozgását.
A jeladókra egyelőre semmilyen személyes adat nem kerül, azokkal csak az egyes személyek helyének meghatározását végzik majd, de a megoldást később akár össze lehet kapcsolni a biometrikus adatokat tároló rendszerrel - mondta el Brennan. Azt azonban a fejlesztők egyelőre még nem tudják, hogyan akadályozzák meg, hogy az emberek megszabaduljanak a jeladótól, vagy azokat elcseréljék másokkal.
Debrecenben indul a teszt
Az eddigi hírekből az sem derült ki, hogy a chipeket az utasokra rögzítik-e valahogy, vagy csak meg kell őrizni azokat. A projekt vezetője elismerte, hogy az utasok ilyen azonosítása személyi jogi kérdéseket is felvet, de véleménye szerint segítheti a gyanús elemek kiszűrését, a reptér vészhelyzetben való evakuálását, vagy akár az ott elveszett gyerekek előkerítését is.
Mint azt Dr. Brennan a BBC-nek elmondta, a nyomkövető rendszert a debreceni reptéren próbálják majd ki először, és a fejlesztéshez még körülbelül két év kell. Az Airport-Debrecen Kft. egyik munkatársa kérésünkre megerősítette, hogy az OpTag próbája ott indul majd el idén decemberben. Bár a projekt ottani felelősét egyelőre nem tudtuk elérni, az OpTag konzorcium weboldalára rábukkantunk, és ennek tanúsága szerint a fejlesztésre léterhozott társaságnak a hazai repteret üzemeltető cég is tagja.
Piszkos bombák után is szaglászhatnak majd
A UCL kutatói a reptéri nyomkövető rendszer mellett egy robbanóanyagot és kábítószert azonosító szkenneren is dolgoznak, amely röntgensugarak segítségével pontosan meg tudja majd határozni, hogy egy csomagban milyen anyag van elrejtve. A berendezést a jelenlegi csomagátvilágító gépekbe lehetne integrálni.
Dr. Brennan emellett egy Compton camera névre keresztelt hordozható berendezésen is dolgozik, amelynek segítségével egy úgynevezett "piszkos bomba" felrobbantása után lehet majd felderíteni a szétszóródott rádioaktív hulladékot. A biztonságtechnikai kutatások a UCL ma megnyíló biztonságtechnikai és kriminalisztikai kutatóközpontjában folytatódnak majd.
Forrás: origo.hu http://www.origo.hu/techbazis/20061013debrecen.html
|