Repülőtéri biztonság RFID-vel
2006.10.17. 09:11
Nálunk tesztelhetik először azt az új RFID alapú technológiát, amely a jövőben a repülőterek biztonságos működtetéséhez járulna hozzá.
A rádiófrekvenciás azonosításhoz (RFID - Radio Frequency Identification) kapcsolódó technológiák napjainkban egyre szélesebb körben kerülnek felhasználásra. Különösen jól megállják a helyüket a logisztika és a kereskedelem területén. Az RFID alkalmazásának lehetőségei folyamatosan bővülnek. Angol kutatók egy olyan RFID alapú technológiáról számoltak be, amely elsősorban a repülőterek biztonságát hivatott növelni.
Az Optag technológiát az Európai Unió is támogatja, és számos európai cég, illetve egyetem vesz részt a fejlesztésekben. Paul Brennan, az egyik londoni egyetem mérnöke és kutatója vezeti az Optag megoldásokkal kapcsolatos projektet. A szakember elmondta, hogy az első eszköz prototípusa már elkészült, és a következő hónapokban már kipróbálható lesz. A jelenlegi tervek szerint a technológia először Magyarországon kerül tesztelésre, és ha hazánkban jól szerepel, akkor két éven belül az összes nagyobb repülőtéren alkalmazni fogják.
Az Optag elsődleges funkciója, hogy segítse az utasok repülőtéren történő mozgásának követését. Azaz támogassa a biztonsági szolgálat munkáját a gyanús személyek követésének megkönnyítésével, valamint a tiltott területekre való belépések figyelésével. Brennan szerint az Optag némiképp eltér a mindennapokban használt RFID megoldásoktól.
A legfontosabb, hogy az átlagos RFID kis hatótávolságához képest az új technológia 10-20 méteres körzetben is hatékonyan alkalmazható. A szakember azonban elmondta, hogy az Optag esetében még sok munkára van szükség ahhoz, hogy a repülőtéri tesztek során felmerült problémákat, illetve alkalmazási nehézségeket meg lehessen oldani.
Ezek közé tartozik az Optag utasokra való felhelyezése, ugyanis például a csuklóra erősített megoldás nem a leghatékonyabb. Brennan hangsúlyozta, hogy az Optag jelenleg nem tárol semmiféle személyes adatot az utasokról, ugyanakkor nem tartja elképzelhetetlennek, hogy a jövőben akár biometrikus azonosítási rendszerekkel együtt kerüljön felhasználásra.
Forrás: Computerworld.hu http://computerworld.hu/hirek_hir.php?id=42559
|