FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek
Hírek : Meddig tart a forinterősödés?

Meddig tart a forinterősödés?

  2006.10.21. 09:56

Több pozitív tényező által segítve négyhavi csúcsra jutott a forint. A kilátások bizonytalanok, de a nagy esés valószínűsége lecsökkent.

Hibás döntésnek bizonyult az elmúlt hetekben a forint eladása. Pedig sokak számára logikus döntésnek tűnt, s egyáltalán nem csodálkoztak a bankfiókok munkatársai sem, amikor a belpolitikai feszültség növekedése nyomán megnőtt az érdeklődés a devizaszámlák, illetve devizaalapú befektetések iránt.
A régi reflexek természetszerűleg élnek az emberekben: az ország stabilitásába vetett hit megrendülése nyomán az első reakció a devizába menekülés.

A piac azonban nem osztotta az aggodalmakat: utcai politizálás ide, zavargások oda, a forint kis döccenőket követően komoly erősödésbe fogott, hogy sokakat meglepve a múlt hét végére már olyan szintekre jusson el, ahol utoljára tavasszal járt.

Aki ránéz a hazai pénz grafikonjára, nemigen érezheti úgy, hogy a csőd szélére került az ország.
A 265 körüli euró-forint kurzus szinte pontosan a 2006-ból eddig eltelt időszak átlagával egyenlő, s noha a tavalyi záróértékhez képest még mindig mintegy 5 százalékos leértékelődést mutat, a forint már az idei régiós átlagnak megfelelően teljesít. „Sőt, ha a kamatokat is számoljuk, június vége óta a forinttal lehetett a legnagyobb hozamra szert tenni a közép-európai devizák közül” - emeli ki Barcza György, az ING Bank vezető elemzője.

Mennyire tartós?

Most, az éves átlaghoz történő visszatéréssel annyi feltétlenül bebizonyosodott, hogy túlzottak voltak a forinttal kapcsolatos aggodalmak. Barcza György szerint az üzenet így is dekódolható: vége az április és október közepe közötti helyzetnek, amikor a piac azt árazta, hogy nem zárható ki a jelentősebb forintgyengülés; ma viszont a befektetők amellett teszik le a voksukat, hogy a magyar pénz inkább stabil maradhat.

Az elemző egyébként 255 forintra teszi a magyar fizetőeszköz egyensúlyi árát. Ezt indokolja az ország jelenlegi fejlettségi szintje, s ez tűnik optimálisnak a további növekedés szempontjából is. Ehhez képest továbbra is gyenge a magyar valuta, ezt azonban a deficitproblémával könnyen meg lehet magyarázni.

A hirtelen jött forinterősödés kétségtelenül kedvező a gazdaság legtöbb szereplője és a háztartások számára is. Az importőrök megnyugodhatnak, csakúgy, mint a devizahitelek törlesztő részleteinek emelkedésével hónapok óta szembesülni kénytelen polgárok. Ebben a helyzetben joggal merül fel a kérdés, hogy néhány napos fellélegzésről, technikai jellegű emelkedésről van-e szó, vagy elmúlt a nagyobb forintesés veszélye. Ha ugyanis az előbbi áll, akkor a 265 körüli szint jó lehetőséget kínál például az importőrök számára fedezeti ügyletek kötésére, csakúgy, mint a rosszabb időkre számító embereknek arra, hogy „devizásítsák” megtakarításaikat.

A jövőkép természetesen soha nem egyértelmű, így most sem az. Az, hogy a forint árfolyamát befolyásoló tényezők az elmúlt hetekben pozitív irányba változtak, nem jelenti azt, hogy mostantól ennek vége, de azt sem, hogy ez feltétlen folytatódni fog. A költségvetés alakulásának legvalószínűbb forgatókönyve az, hogy a szigor folytatódik, de ezt a piac nagy valószínűséggel beárazta. Hamarosan új kérdések merülnek fel a hiányszámok tarthatóságát illetően, emellett hol minimális, hol igen kicsi valószínűséggel, de mégis folyamatosan ott lebeg a piac felett: megbukik a jelenlegi kormány, és nem tudni, mi lesz utána.

Külső erők

Kamatfronton nem várható nagy változás, az erősödő forint miatt újabb kamatemelésre nemigen számítanak, amíg azonban nem látszik pontosan, hogy hol fordul újra lassulásba az infláció, a kamat csökkentésére sincs túl nagy sansz. Ha pedig a belső tényezők nem mutatnak irányt, egyre nagyobb súllyal befolyásolja a forintot a külpiaci klíma.

Márpedig - ahogy azt májusban láttuk - a kedvező feltörekvő piaci hangulat igen gyorsan változhat. Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint ma a világban nem a makrokockázat, hanem a likviditási rizikó a legfontosabb. Sokan már eszközár-buborékról beszélnek: hatalmas pénzek áramlanak egyik befektetési eszközből a másikba. Ha a pénzáramlás váratlanul megváltozik, fundamentálisan egyáltalán nem indokolható heves árváltozások alakulnak ki.

Ilyen helyzetben igen nehéz reális árakat meghatározni, több egyensúlyi ár is kialakulhat. Képzeljük el, hogy sok ember van egy szobában összezárva, s egyszerre engedik őket szabadon. Kiszámíthatatlan, hogy mit fognak csinálni, s hasonlóan kiszámíthatatlan a pénzáramlások útja is. A nagy pénzek felett diszponáló alapkezelők az év végéhez közeledve egyre nagyobb hozamkényszerbe kerülnek, úgy próbálják a legtöbb pénzt csinálni, hogy közben megpróbálják a konkurenciát is figyelni, nehogy egy rossz döntéssel lemaradjanak a versenyben.

Az idén az év végi hozamhajrá a feltörekvő piacok jelentős részén azért is fontos lesz, mert eddig igen gyengén muzsikált több piac is. Az, hogy a következő hónapokban inkább a pénzkeresési vágy kerülhet előtérbe a kockázatkerüléssel szemben, talán kedvező a forintra nézve. Mindez azonban egyáltalán nem hordozza annak ígéretét, hogy a nehéz időszaknak biztosan vége, a piac jelzéseire, reakcióira határozottan érdemes figyelni továbbra is.

Ma még úgy tűnik, meglehetősen jól viseli a kedvezőtlen híreket is a piac; a hangulatváltozás egyik legbiztosabb jele, ha e téren fordulat áll be. A forint erejének tesztelésére mindenesetre a legközelebbi jó alkalmat az nyújthatja, ha a várakozásoknak megfelelően a Moody’s a héten leminősíti a magyar államadósságot.






Forrás: fn.hu
http://www.fn.hu/index.php?id=5&cid=146757

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom