A legnagyobb vasárnapi baloldali brit lap értesülése szerint John Reid brit belügyminiszter még dolgozik a román és a bolgár munkavállalók beáramlását szabályozó terven, de várhatóan azt fogja bejelenteni, hogy London egyelőre csak magasabb szakképesítést nem igénylő munkákra - például gyümölcsszedésre - engedne be korlátozott számban dolgozókat a két új EU-tagállamból, amelyek állampolgárainak ez idő szerint nem fog általános munkavállalási jogot biztosítani.
A The Observer által idézett magas rangú londoni kormányforrás szerint a belügyminisztérium "meglehetős egyértelműséggel világossá tette azon nézetét", hogy korlátozásokra van szükség.
A lap szerint a belügyi tárca azonban szembekerült a külügyminisztériummal, amelynek vezető tisztviselői szerint a románokra és a bolgárokra kirótt korlátozás visszalépés lenne az EU-bővítési folyamatban. Margaret Beckett külügyminiszter személyesen is utalt arra, hogy a vita még folyik, amikor azt mondta a The Observernek, hogy e kérdésben "egyelőre nem születtek gyors és kemény döntések".
Reid mindazonáltal már a múlt hónapban egyértelmű utalást tett a Romániából és Bulgáriából érkezők nagy-britanniai munkavállalásának lehetséges korlátozására, mondván: a kormánynak "megfontoltan" kell kezelnie a bevándorlást, és ez vonatkozik a román és a bolgár EU-csatlakozásra is.
Nagy-Britannia volt a legnagyobb régi EU-tagállam, amely az előző, 2004-es bővítési hullám után azonnal megnyitotta munkaerőpiacát az új tagállamok előtt, lemondva a csatlakozási szerződés által lehetővé tett átmeneti korlátozásokról. A brit kormány annak idején arra számított, hogy évente legfeljebb 5-13 ezer tartós letelepülő érkezik Kelet-Európából. A legutóbbi hivatalos adatok szerint azonban az eddig nyilvántartásba vett munkavállalók száma megközelíti a 450 ezret, sőt az egyéni vállalkozókkal együtt, akiknek nem kell külön bejelenteniük munkavállalásukat a belügyminisztériumban, a Nagy-Britanniában dolgozó kelet-európai EU-polgárok akár 600 ezren is lehetnek.
Az új tagállamokból érkezettek mintegy kétharmada lengyel, és sajtóértesülések szerint a legtöbb gondja is velük van a brit hatóságoknak. A londoni Westminster kerület tanácsa már fizetni is hajlandó a munka nélküli lengyel bevándorlóknak, hogy menjenek haza. A lap néhány héttel ezelőtti értesülése szerint a tanács már több száz olyan lengyel állampolgárnak fizette ki a hazautazását, akiknek nem sikerült
Nagy-Britanniában elhelyezkedniük, és esetenként az utcán voltak kénytelenek aludni.
Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) az EU-bővítés gazdasági utóhatásairól nemrégiben közölt elemzésében ugyanakkor azt írta: a lengyel bevándorlás mindössze két év alatt "Liverpool városáéval egyező pótlólagos vásárlóerővel bővítette" a keresletet a brit gazdaságban, úgy, hogy közben a bérinflációt alacsonyan tartotta.
Az Ernst & Young könyvvizsgáló cég ITEM Club nevű londoni gazdasági előrejelző részlege nemrég azt írta londoni elemzésében, hogy a több százezer kelet-európai új alkalmazott beáramlása - a bérleszorító hatás miatt - fél százalékponttal alacsonyabban tartja a brit jegybanki kamatot annál, ahol az jelenleg állna.
Ez sem okoz azonban osztatlan lelkesedést. John Denham, a londoni alsóház belügyi bizottságának elnöke épp a The Observer e heti számának nyilatkozva azt mondta: Southamptonban például egy kőműves napi bére 50 százalékkal zuhant, ami "jó hír, ha az ember a konyháját akarja bővíttetni, de ha valaki kőműves, és el kell tartania a családját, akkor már egyáltalán nem az".
Nem jött be az egykulcsos adó?
Romániában csökkent az adóbevétel az egységes, egykulcsos személyi jövedelem- és társasági nyereségadó tavalyi bevezetése miatt a Ziarul Financiar című gazdasági lap hétfőn megjelent elemzése szerint. A költségvetésbe befolyt szja aránya a GDP-hez képest 2,3 százalékra csökkent tavaly a 2004-es 3 százalékról, a társasági nyereségadóé 2,4 százalékra 2,7 százalékról. A közvetett adók aránya ellenben 0,7 százalékponttal, 10,9 százalékra emelkedett, pótolva a többi kiesést. Tavaly Románia gazdasági növekedése 4,1 százalékra lassult a 2004-es, 8,4 százalékos rekordütemről. Idén is 8 százalék körüli ütemet várnak.
A költségvetés tavaly egymilliárd eurót vesztett az egységesítés és a progresszivitás megszüntetése miatt - mondta a lapnak Mihai Tanasescu, az előző kormány pénzügyminisztere. Mint hozzátette: az egységes, egykulcsos adó nem hozott nagyobb költségvetési bevételt, hanem fogyasztásnövekedést ösztönzött, amitől nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya, és ez igen veszélyes inflációs hatása miatt.
A román parlament pénzügyi, bank- és költségvetési bizottságának vezetője, Varujan Vosganian ellenben úgy nyilatkozott: a rendszer előnyei hamarosan megmutatkoznak.
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/421827/