FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Növelik az áramszünet esélyét a szélerőművek

Növelik az áramszünet esélyét a szélerőművek

  2006.11.07. 09:45

Vízi erőmű építésével tehetné még biztonságosabbá áramellátását Magyarország, amely szerencsésen és ügyesen átvészelte a fél Európát sújtó szombat éjszakai áramszünetet.

A zavart több más szerencsétlen körülmény mellett az ellensúlyozatlan szélerőművek is fokozták.
Áramot nem lehet raktározni, tehát Európában minden pillanatban annyi áramot kell termelni, amennyi iránt kereslet van – ez az alapvető összefüggés, ami a hétvégi, fél Európát sújtó áramszünet okának megértéséhez szükséges.

Kettészakadt a kontinens

Az észak-németországi távvezetékrendszer hibája áramellátás szempontjából két részre vágta kontinensünket. Mivel a német szélerőművek a „keleti szektorban” maradtak, a nyugatiban túlkereslet támadt energiára, így a villamosenergia-rendszer teljes összeomlásának megakadályozására fogyasztók millióit kapcsolták ki a rendszerből – magyarázza a majdnem összeurópai áramszünet keletkezésének folyamatát a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. (MAVIR).

A hibától keletre más történt: hirtelen a termelés lett nagyobb a keresletnél, így több hagyományos hazai erőmű (Csepeli Erőmű, Újpesti Erőmű, Kelenföldi Erőmű) termelése leállt.

A hazai egyensúly helyreállítása érdekében ezután a MAVIR mindhárom gázturbináját bekapcsolta, amire szakértőnk szerint azért lehetett szükség, mert az erőművek újraindítása hosszabb időt vesz igénybe, és a hazai kereslet-kínálat ingadozásának kiegyenlítését addig is a gyorsan üzembe helyezhető gázturbinák végezték. A manőverek nyomán itthon jelentéktelen nagyságú, 1500 kWh fogyasztói korlátozásra volt szükség – közölte a MAVIR; a társaság szerint a gyors és eredményes reagálás annak is köszönhető, hogy hazánk évente 20 milliárd forintot fordít a hálózat karbantartására, korszerűsítésére.

Óvatosan a szélenergiával

Az osztrák elektromos hálózat gyengesége, a „kiegyensúlyozatlan” szélerőművek, a magyar szabályozás néhány pontja, illetve egy szivattyús/tározós vízi erőmű hiánya jelenthet veszélyt a hazai áramellátás stabilitására – mondta lapunknak Kapás Mihály, a MAVIR országos diszpécserszolgálatának vezetője.

Ausztria kelet-nyugati irányú hegyeivel párhuzamosan – a könnyebb ellenállás irányába haladva – építette ki villamosvezetékeinek többségét, így az észak-déli irányú kapacitás szomszédunknál alacsony.
Ebből az következik, hogy az észak-dél irányú tranzakciók – áramvásárlások – a magyar hálózaton keresztül bonyolódnak, ami többletterhet jelent a hazai hálózatnak – magyarázta Kapás Mihály.

A szakértő további bizonytalansági tényezőnek nevezte, hogy a hazai kisebb erőművek által termelt – többnyire a hőtermelés melléktermékeként keletkező – áramot a Magyar Villamos Műveknek kötelező átvennie, a biomassza- és a szélerőművek termelésével együtt. Mindez azért jelenthet gondot, mert ezeket az erőműveket az esetleges üzemzavarokkor a központból nem tudják „lekapcsolni”, vagyis a rendszerirányító rossz esetben nem tudja követni a kereslet és/vagy a kínálat alakulását.
Lapunk kérdésére Kapás Mihály elmondta: az ország villamos energia szükségletének mintegy 5 százaléka fedezhető kockázatmentesen és üzembiztosan megújuló energiaforrásokból, és hazánk ezt az arányt most is kihasználja.

Az áramszolgáltatás biztonságát nagyban növelné, ha épülne egy úgynevezett szivattyús-tározós vízi erőmű, amely akár energiafogyasztóként, akár energiatermelőként bevethető volna – magyarázta
Kapás Mihály. A szakértő hozzátette: nem a bős-nagymarosi erőmű megépítésére gondol, mert az más technológiával működött volna, de hazánkban van két-három helyszín, amely alkalmas volna az új erőmű megépítésére.






Forrás: fn.hu
http://www.fn.hu/index.php?id=5&cid=148108

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom