FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek
Hírek : Miért drágul az áram?

Miért drágul az áram?

  2006.11.17. 07:46

Az utóbbi időszakban a hazai villamosenergia versenypiacot a közüzemi áraknál magasabb árak jellemzik és ezért a versenypiaci fogyasztók egy része azt tervezi, hogy visszatér a közüzemi ellátásba.

Ezzel kapcsolatban az elmúlt napokban a hazai médiában néhány, a tendencia valós okait eltorzító, megalapozatlan vélemény jelent meg, melyek szerint a jelenség hátterében az áll, hogy az MVM Villamosenergia Kereskedelmi Zrt. (MVM) túl kevés áramot kínál a szabadpiac szereplőinek és ezért indultak el felfelé az árak. Az MVM közleménnyel reagált a híresztelésekre.

A hazai villamos energia versenypiac árainak alakulásában komoly szerepet játszanak az import források árai, amelyek ármozgása a német, illetve a szomszédos országok árampiacainak trendjeit követi.
A 2006. évben ezeken az árampiacokon az árak fokozatosan emelkedtek, jelenleg 57,7 EUR/MWh szinten mozognak, ami 15 Ft/kWh-nak felel meg.

Az áremelkedés egyik legfőbb oka az, hogy a régióban a piacra vihető források csökkenése várható, mivel Szlovákiában, Csehországban és Bulgáriában is több erőművi blokk közeli jövőben történő leállítását tervezik. A hazai közüzemi értékesítési ár mintegy 13 Ft/kWh, így ésszerű a versenypiaci fogyasztók magatartása, hogy vissza kívánnak térni a kedvezőbb árat kínáló közüzemi piacra.

Az MVM VK ellátási kötelezettség terheli a magyarországi közüzemi fogyasztók felé, ezért a rendelkezésére álló forrásokból mindenkor csak olyan mennyiségben tud felelősen kapacitást felajánlani a versenypiac számára, ami az ellátási kötelezettségét az imént említett visszaáramlás mellett sem veszélyezteti. Legutóbb 2006. november 9-én tartott kapacitás aukciót, amelyen összesen több mint
300 MW kapacitást vitt piacra. Az aukción kialakult árak meghaladták a 15 Ft/kWh átlagárat.

Mindez azt a tényt is bizonyította, hogy a magyar villamos energia versenypiac árai is felzárkóztak a német, illetve a régiós piaci árakhoz. Egyre inkább nyilvánvaló az is, hogy Magyarországon gyorsuló ütemben nyílik az olló a versenypiaci és az árhatóság által szabályozott közüzemi nagykereskedelmi ár között. Ez okozza azt az anomáliát, hogy - a teljes piacnyitást alig több mint fél évvel megelőzően - a szakértők jelentős, közüzembe történő visszalépési hullámmal számolnak.

A hosszú távú szerződések árszintjéből adott portfolió alapján megszabott közüzemi hatósági ár számos fogyasztói kategóriában versenyképesebb, mint a versenypiaci ajánlatok. Szó sincs tehát arról, hogy a közüzemi nagykereskedő szűkös kínálata okozná a magas árakat, azok egyszerűen az európai ártrendekkel együtt mozognak. Önmagában is furcsa jelenség, hogy Európa közepén a hatósági árszabályozás alacsonyabb árakat tesz lehetővé, mint amit a versenypiac eredményez.






Forrás: Piac és Profit.hu
http://www.piacesprofit.hu/?r=11943

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom