FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek külföldről
Hírek külföldről : A Deutsche Börse inkább keletre tart

A Deutsche Börse inkább keletre tart

  2006.11.23. 06:50

Miután a Deutsche Börse feladta az Euronexttel való összeolvadásra vonatkozó terveit, páneurópai helyett transzatlanti tőzsde jöhet létre, miközben a német óriás immár kelet felé kacsingat.

Amint a Deutsche Börse bejelentette, hogy kiszáll az Euronextért eddig folytatott ádáz harcból, a NYSE és az európai tőzsdeszövetség fellélegezve már el is kezdte a szorosabb egyeztetéseket. Már meg is egyeztek: a közös börze igazgatóságában egyenlő arányban, 11-11-en foglalnak helyet az amerikai és az európai fél képviselői. (A korábbi elképzelések szerint az igazgatóság 11 tagját a NYSE adta volna, 9-et pedig az Euronext.)

A döntést a piac jónak, a vélhetően sok minden másra kitterjedő egyetértés jeleként értékelte, így csaknem 10 százalékkal drágult egy nap alatt a NYSE részvényeinek az ára. És éppen ez az, ami eltolhatja az erőviszonyokat az amerikai tőzsdeóriás felé. Egyes vélekedések szerint minél többet érnek a NYSE papírjai, vagyis egyre jobban felértékelődik a New York-i tőzsde, annál kevesebb engedményt kell majd tennie az amerikai vőlegénynek a párizsi menyasszony felé.

A lépéssel egyébként az amerikaiak kifogták a szelet az európai tőzsdefúzió – az Euronext–Deutsche Börse–Borsa Italiana frigy – lehetőségét pártoló francia politikusok vitorlájából. Például Thierry Breton francia pénzügyminiszter volt egyike azon francia politikusoknak és pénzembereknek, akik bírálták a majdani transzatlanti börzével kapcsolatos korábbi terveket, és azt kívánták: egyenlő felekként történjen meg az összeolvadás.

De ez most már legyen a franciák és az amerikaiak gondja – mondhatják Frankfurtban, ahol a Deutsche Börse mindenki meglepetésére néhány napja közölte: feladják az Euronexttel való összeolvadásért folytatott küzdelmet. Az öreg kontinens politikusai, akik korábban gyakorta a kontinentális tőzsde létrehozása mellett álltak ki, most csalódottan nyilatkoztak. Angela Merkel német kancellár közölte: sajnálatos, hogy nem jön létre az összeolvadás, amely sokat javított volna az európai pénzügyi struktúrán, és az európai konszolidációhoz is hozzájárult volna.

Hasonló véleményét fejezte ki Josef Ackermann, a Deutsche Bank elnöke is, aki szerint a két nagy európai tőzsde közeledése fontosabb lenne, mint a szerinte olyan másodlagos kérdések, mint a börze székhelye (presztízsokokból sokáig sem Párizs, sem Frankfurt nem akart lemondani az összeurópai tőzsde székhelyéről, majd a németek gálánsan átengedték e pozíciót a franciáknak).

Hasonlóan csalódott lehet egyebek között Jacques Chirac francia elnök, Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke, Romano Prodi olasz kormányfő, az olasz pénzügyminiszter – mindazok, akik az általuk csak „európai megoldásnak” nevezett francia–német és esetleges olasz fúzió mellett álltak ki.

De hallatták hangjukat azok is, akik megkönnyebbülten sóhajtottak föl a német visszavonulás hírére. Köztük Alois Rhiel, a Frankfurtot magában foglaló Hessen tartomány pénzügyminisztere, aki csak vonakodva támogatta a francia–német börze-összeolvadást. Ő sokszor bírálta Reto Francioni frankfurti tőzsdeelnököt, aki „túl sok engedményt tett a franciáknak”. Rhiel szerint a német visszavonulás pozitívuma, hogy Frankfurt mint pénzügyi központ most már a saját erőire koncentrálhat. Könnyen érthető a hesseni pénzügyminiszter megkönnyebbülése, hiszen Frankfurtban három munkavállalóból egy a pénzügyi szektorban dolgozik, és több ezer állás közvetlenül kapcsolódik a tőzsdéhez.

A Deutsche Börse részvényeinek több mint 9 százalékát birtokló Atticus Capital amerikai befektetési alap – az egyik legnagyobb egyedi tulajdonos – azon az állásponton van, hogy a német tőzsdének nagyon sok vonzó lehetősége van a továbbiakban. Tomoty Barakett, az Atticus egyik képviselője úgy nyilatkozott: a Deutsche Börsének most a költségek lefaragására, új termékek bevezetésére, a fejlődő piacok felé való orientálására és folyamatos részvény-visszavásárlások révén a tulajdonosoknak való tőke-visszajuttatásra kell összpontosítania.

Mintha ezekre válaszolva nyilatkozta volna azt Francioni német tőzsdevezér, hogy „irány Kelet- és Közép-Európa és Ázsia”. És tényleg sok lehetősége lenne a német tőzsdének a térségünkben a „szemezgetésre”. Tucatnyi kis, nemzeti tőzsde „hever” új, stratégiai partnerre, netán tulajdonosra várva. A Deutsche Börse és a Szófiai Értéktőzsde a napokban már tárgyalt is. A tág lehetőségekről szólva: a frankfurtiak állítólag szemet vetettek Európa negyedik legnagyobb tőzsdéjére, a spanyol BME-re, és a szomszédban van a természetes szövetségesnek számító svájci SWX.






Forrás: Világgazdaság Online
http://vg.hu/index.php?apps=cikk&cikk=150873&fr=hs

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom