Jövő év július elsejétől állítólag felszabadulnak az energiaárak, ám még senki nem tudja, mi lesz a liberalizáció következménye. Kaderják Péter, a Corvinus Egyetemen belül működő Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont vezetője, a Magyar Energia Hivatal Fidesz-kormány alatti elnöke tegnap közölt villamosenergia-ipari tanulmányukat úgy foglalta össze: nem igazak azok a jelzések, hogy az iparágon belüli elkötelezettségek megszüntetése veszélyt jelentene.
Számításaik szerint az erőművek és az egyedüli nagykereskedő - az MVM - közötti kizárólagossági szerződések felbontása egyértelmű nagykereskedelmiár-csökkenést okozna. (A jelenlegi helyzetet alapul véve ennek mértéke leginkább csak a forint-dollár árfolyamtól függene.) Emlékeztetett arra, hogy Magyarországtól az unió is a hosszú távú szerződések felbontását kéri, mivel azok az EU szerint burkolt állami támogatást jelentenek a magánerőművek számára. Kérdésünkre Kaderják Péter úgy vélte:
ha a versenyhivatal biztosítani fogja az áramszolgáltatók közötti tényleges versenyt, a nagykereskedelmiár-csökkenés a lakossági árakban is megjelenhet.
Arról, hogy pontosan hogy fog kinézni a felszabadított árampiac, nekik sincs több információjuk, de az energiahivatal volt elnöke leszögezte: egy liberális pártot is magában foglaló koalíciótól, illetve egy liberális miniszter által vezetett gazdasági tárcától elvárja az ilyen szellemiségű lépéseket.
Azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor miniszterelnöksége idején éppenséggel igen markánsan élt a kormány árszabályozó jogával, Kaderják Péter kifejtette: akkor még nem voltunk az EU tagjai, és amikor beléptünk, elfogadtuk az unió játékszabályait, így most már eszerint érdemes cselekedni.
Ennek megfelelően bírálta az erőművek hatósági árának viszszaállítását.
Az erőművek jelenleg hoszszú távú szerződések alapján értékesítik az áramot az MVM-nek, így tulajdonosaik-bankjaik évekre előre számolhatnak a megtérüléssel. Kaderják Péter úgy vélte, ezeknek a szerződéseknek az egyoldalú felbontása nyomán "különösebb kártérítés" nem járna az erőműveknek, mivel a befektetésük már jórészt megtérült. Szerinte a piaci verseny nem riasztaná el a befektetőket, amit a német RWE, illetve az E.ON nálunk tervezett erőmű-beruházásaival támasztott alá.
Azok az erőművek, amelyeknek már nincs hosszú távú szerződésük, jóval alacsonyabb áron termelnek, és még így is talpon tudtak maradni - tette hozzá. Szerinte az MVM a jövőben egy lesz a sok nagykereskedő közül, amelynek tulajdonosi szerkezete sem túl fontos. (Ismeretes, a Fidesz nem támogatná az MVM magánosítását.)
A tanulmány kapcsán tegnap az MVM sajtóosztályán közölték: az korábbi adatokkal dolgozik és elméleti alapú, nem veszi figyelembe a valóságot. Más vizsgálatok ettől gyökeresen más eredményt hoztak.
Az MVM megszüntetés helyett a hosszú távú szerződések "kezelését" javasolja.
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/425942/