FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek
Hírek : Rázós árambiznisz

Rázós árambiznisz

  2006.12.09. 21:50

Brüsszel elvárja az MVM hosszú távú áramvásárlási szerződéseinek felbontását, a kormány és a piaci szereplők azonban megosztottak ennek lehetőségeit és hatásait illetően.

Már régen nem arról van szó, a fogyasztók mivel járnak a legjobban, hanem arról, hogy ki, vagy kik ellenőrzik az olcsó hazai erőművi kapacitásokat - fogalmazta meg nemrég egy tanácskozás szünetében az egyik áramkereskedő cég vezetője a szektor modellváltása körüli viták lényegét.

A 900 milliárd forintosra tehető villamosenergia-piac 2007-ben esedékes teljes megnyitásával együtt elkerülhetetlen a szabályozás átalakítása. Ennek egyik legfontosabb kérdése pedig az, mi lesz a Magyar Villamos Művek (MVM) hosszú távú áramvásárlási szerződéseinek (HTM) sorsa. Ismert, hogy ezek a megállapodások az ágazat 1995-96-os privatizációjának idején jöttek létre, elsősorban azzal a céllal, hogy a külföldi befektetők számára garantálják a megtérülést. Ágazati szakértők szerint a magánosítás során ezekkel a megállapodásokkal sikerült alaposan felértékelni az eladott erőműtársaságokat.

A szóban forgó szerződések sorsa, vagyis az erőművekhez történő szabad hozzáférés az árampiac 2003-as megnyitásának első napjától kezdve élénken foglalkoztatja a szakmai közvéleményt. Miután az áramtermelő kapacitások 75 százalékát lefedik ezek a megállapodások, világos volt, hogy alapvetően az importáram teremthet konkurenciát a hatóságilag kontrollált közüzem számára. A kereskedők és a szabadpiaci vásárlásra feljogosított fogyasztók valóban szinte kivétel nélkül a külföldi árampiacok, illetve termelők felé fordultak.

Csakhogy a hazai villamosenergia-rendszer nemzetközi hálózati kapcsolatai – akárcsak az unió teljes hálózata – elsősorban arra vannak méretezve, hogy vészhelyzetben az egyes országok segítséget kérhessenek szomszédaiktól. A piacnyitással összefüggő, nagy volumenű nemzetközi áramkereskedelmi ügyletek ezért komoly terhelést eredményeztek.

Különösen az északi határszélen, a szlovák-magyar határon alakult ki komoly távvezetéki kapacitáshiány, tekintve, hogy a szlovákiai, illetve a csehországi erőművektől kapták a legjobb ajánlatokat a magyar kereskedők és az ipari energiafogyasztók. Így a korlátozott importlehetőségek miatt felértékelődtek a hazai erőművek, s néhány olyan blokk is piacképessé vált, amelyről korábban ezt nem is feltételezték.

Egészségtelen modell 

Az árampiaci nyitás mindezek ellenére sikeresnek mondható, hiszen ma már a teljes fogyasztás közel 40 százalékát a szabadpiacról elégítik ki, ami európai összehasonlításban is igen jó arány. Igaz ugyan, hogy az idén megindult a fogyasztók visszaáramlása a közüzemi szektorba, a szabadpiacon ugyanis drágább lett az áram.

Szakértők szerint tarthatatlan állapot, hogy az ipari energiafogyasztók nálunk szabadon jöhetnek-mehetnek, ezzel optimalizálva energiaköltségeiket, holott erre egyetlen más uniós országban sincs lehetőségük. Ezért a többség egyetért abban, hogy a nem háztartási fogyasztókat - egy nagyon szűk kisvállalkozói körtől eltekintve - törvényileg a szabadpiacra kell terelni, ahonnan nincs visszalépési lehetőség a jelenlegi közüzem helyébe lépő, úgynevezett egyetemes szolgáltatási körbe.

Az elégedetlenkedő szabadpiaci szereplők azt mondják - amit egyébként már a liberalizációs folyamat kezdetén MVM-es vezetőktől is hallani lehetett -, hogy egészségtelen a jelenlegi kettős piaci modell, amelyben egymás mellett, de hermetikusan elválasztva működik a közüzem és a szabadpiac. Ráadásul az utóbbinak csak a közüzemben feleslegessé váló kapacitások jutnak.

Már a nyitás kezdetén is sokan amellett érveltek, hogy az erőművi piacot és a nagykereskedelmet is fel kell szabadítani, és az áramszolgáltatók számára is lehetővé kell tenni, hogy szabadon bárkitől vásárolhassanak, ugyanis a közüzem ellátására ma csak az MVM-től szerezhetnek be áramot. Arra azonban senkinek sem volt igazán használható ötlete, mi legyen a hosszú távú áramvásárlási szerződésekkel.

Megjegyzendő, ezek a hosszú távú megállapodások lehetőséget biztosítottak az MVM számára, hogy a közüzemi piacon nagykereskedőként az egyes erőművek tarifáit keverve, a lehető legalacsonyabban tartsa az árakat. Az Elmű-Émász modelljavaslat szerint erről az előnyről semmiképpen sem kellene lemondani.

Boross Norbert, az EnbW érdekeltségébe tartozó áramszolgáltató társaságok kommunikációs igazgatója szerint a HTM-ek gyors felbontása valószínűleg árnövekedést okozna, ezért célszerű volna ennek a szerződéses portfóliónak a megtartása, a nagykereskedő esetében ársapka alkalmazásával. „Viszont az MVM-nek transzparens módon, aukciókon értékesíteni kellene az összes általa lekötött erőművi kapacitást” - teszi hozzá.

Az MVM szakértői is ezt támogatják. „Ebben az esetben minimalizálható volna a modellváltás fogyasztókat terhelő költsége” - mondja Gerse Károly, a cég vezérigazgató-helyettese. Ezzel a megoldással a fogyasztók évente több mint 50 milliárd forintot spórolhatnának meg a villamos művek szakértőinek számításai szerint. Úgy tudjuk, a rossz hatékonyságú erőművek szerződéseit felbontanák, ezzel javulna a szerződéses portfólió hatékonysága, ami fedezetet jelentene az esetlegesen felmerülő kártérítési igényekre.

Koalíciós feszültség

A kormánypártok is megosztottak az egyébként 2012-ig kifutó HTM-ek jövőjét illetően. „Ezek a hosszú távú szerződések a folyamatos villamosenergia-ellátás garanciájául szolgáltak” - jelzi Podolák György, az MSZP szakpolitikusa. Szerinte a kondíciókat kell úgy átalakítani, hogy azok megfeleljenek az uniós elvárásoknak. Ehhez az MVM-nek újra kellene tárgyalnia a megállapodásokat az erőművekkel. Egy ilyen kísérlet már a piacnyitás kezdetén is történt, az erőművek azonban hallani sem akartak módosításról, szerződésbontásról.

Podolák György szerint akkor azért volt sikertelen ez a próbálkozás, mert állami oldalon nem volt kellő elszántság. A szabad demokraták - élükön Kóka János gazdasági miniszterrel - inkább a MEH és a GVH javaslatával, azaz a HTM-ek azonnali felbontásával értenek egyet. Vagyis akárcsak a MÁV, vagy a Volán-társaságok jövőjét illetően, az árampiaci modellváltás ügyében újabb frontvonal nyílik a kormánykoalíción belül.

Az ominózus szerződések egy lépésben történő felbontása tűnik a legköltségesebb megoldásnak, ebben az esetben ugyanis az igények ellátásához még szükséges legdrágább erőmű áraihoz fognak a termelők igazodni, ami akár 30 százalékos drágulást is előidézhet. Mások szerint a termelői oldalon kialakuló versenyben az áraknak csökkenniük kell.

Ennek esélyét némiképp rontja, hogy ehhez komoly erőművi kapacitásfeleslegre volna szükség. Márpedig a többletkapacitás igen szerény, ráadásul a következő években számos erőművi blokkot le kell állítani, egyebek mellett környezetvédelmi okokból. Ugyanakkor viszont 2008-től várhatóan a jelenlegi felére csökken az MVM által lekötött erőművi kapacitások nagysága, miután addigra több szerződés lejár, vagyis a szabadpiac folyamatosan egyre több és több hazai energiához férhet hozzá. Ezzel párhuzamosan pedig fokozatosan csökkenne az MVM sokak szerint aggályosan nagy befolyása.






Forrás: fn.hu
http://www.fn.hu/index.php?id=5&cid=150740

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom