Hírek : Somogyban húzó iparág lehet a biomassza |
Somogyban húzó iparág lehet a biomassza
2006.12.13. 08:32
Jelentős részt vállalna a somogyi mezőgazdaság az alternatív energiák hasznosításában - hangoztatta a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) miniszteri biztosa a biomassza energetikai hasznosításáról rendezett tanácskozáson kedden Kaposváron.
Az Európai Uniónak, azon belül Magyarországnak is át kell gondolnia energiapolitikáját környezetvédelmi, energetikai és környezetvédelmi megfontolásból, hiszen 2013-ig megszűnik az intervenció, a gabonafelesleget tehát más módon kell felhasználni.
Az alternatív energia felhasználásának arányát 2013-ig a jelenlegi 4 százalékról mintegy 10 százalékra tervezi emelni a kormány. "Az ország összenergia-felhasználása 2003-2004-ben 1090 petajoule volt, tervünk szerint 2015-re a jelenlegi szerény mérték helyett mintegy 15 százalékát teszi majd ki a zöldenergia hasznosítása" - nyilatkozta Pásztohy András.
A biztos szerint a mintegy 800 ezer kilogramm bioetanol és 170-200 ezer tonna biodízel nyeréséhez felhasznált kukorica és gabona hasznosításával stabilizálódhat a mezőgazdasági ágazat termékpályája, korszerűsödik a trágyakezelés, és felgyorsul a vidék fejlődése, a szerkezetváltáshoz mintegy 1250 milliárd forinttal járulnak hozzá 2013-ig a kormány fejlesztési programjai.
25 milliós potenciál
Somogy biomassza potenciálja - a mezőgazdasági eredetű tüzelő-, biogáz- és bio motorhajtó alapanyag mennyisége - megközelíti a 25 millió tonnát, ez az országos átlagnál kedvezőbb energetikai hasznosítást tesz lehetővé - mutatott rá a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke. Gelencsér Attila hangsúlyozta: az ország legnagyobb kukorica- és második helyen álló repcetermelőjeként Somogy megye jó eséllyel járulhat hozzá a bioetanol és a biodízel programhoz.
A megújuló energia előállításához a szakterület nemzetközi csoportjának, a Tempora Bioenergia Zrt. vezérigazgatója ajánlotta fel csaknem 12 éves technológiai tapasztalatukat. András M. von Kontz elmondta: a csoport tagjai Halle-ban 2005-ben üzemeltek be egy 60 ezer tonnás biodízel egységet, amely azóta folyamatosan működik.
Az üzemek fő alapanyagát, a repcét alapvetően Magyarországon akarják megtermeltetni és felvásárolni, és a cég kész bankgaranciát adni a leszerződött repce értékéig. Az első öt éves biodízel programot követően pedig biztonságot adó, hosszú távú szerződést terveznek a magyar termelőkkel.
Forrás: mfor.hu http://www.mfor.hu/cikk.php?article=32082&pat=6
|