Mint elsőként a Financial Times Deutchland írta meg, Brüsszel csak lehetőségként, nem konkrét javaslatként veti fel az egységes, EU-szintű energiaszabályozót.
Az EU energiaügyi megfigyelőközpontjának ötlete a bizottság idei előterjesztései között még szerepelt, ám a a tagállamok a tavaszi csúcson rögtön el is vetették - féltve saját hatásköreiket.
(A székhelyre Magyarország pályázott, hiába.) Jelenleg energetikai “levelezők”, azaz tagállami koordinátorok kijelölése van a napirenden - ez a leglazább, kormányközi együttműködési formának felel meg.
Elemzők szerint a november eleji monstre nyugat-európai áramkimaradást - amelynek csaknem hazánk is áldozatul esett - meg lehetett volna előzni, ha létezik olyan szerv, amely egész Európában átlátja az energetikai keresletet és kínálatot.
A kiszivárogtatások szerint a bizottság januárban a piacfelszabadítási terveit is feladja - mégpedig a januártól soros EU-elnök németek, illetve a franciák ellenkezése nyomán. Németországban a hazánkban is érdekelt E.ON és RWE, Franciaországban pedig a “nemzeti bajnoknak” tekintett Gaz de Frence és az Éléctricité de France uralja az energiapiacot.
Az évtizedes távlatokban tervezett közös energiapolitika keretein belül a tagállamok alternatív beszerzési forrásokban, szállítási útvonalakban, LNG-terminálokban, határkeresztmetszeti konkrétumokban állapodhatnak meg.
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/428915/