Lefújták a román bankprivatizációt
2006.12.24. 16:01
Kevesellte az árat, ezért leállította a román kormány az ötödik legnagyobb bank privatizációját. Az OTP az utolsó körben kiszállt, de végül nem maradt le semmiről.
A pénteken lejárt határidőre az OTP Bank nem nyújtott be javított ajánlatot a romániai Letéti- és Takarékpénztár (CEC) 69,9 százalékos részvénycsomagjának megvásárlására. Így a pénzintézetért csak a görög National Bank of Greece, más nevén Ethniki Trapeza Bank maradt versenyben. Sebastian Vladescu román pénzügyminiszter szerint a görögök is mindössze 560 millió eurót ajánlottak a részvénycsomagért, ezért egyelőre leállították a CEC eladását.
A bank csaknem másfél éve tartó privatizációs folyamatában az OTP idén július 17-én adott be kötelező ajánlatot. Vladescu szerint az előző vételi ajánlatok is a vártnál kisebb összegűek voltak. A miniszter szerint az eladás nem kerül le véglegesen a napirendről, de egy-két év is eltelhet, amíg újra elindítják annak újabb folyamatát, most inkább a bank átalakítására összpontosítanak.
A román parlament felsőháza szerdán még elutasította a CEC-privatizáció leállítását követelő indítványt, amelyet az ellenzéki pártok terjesztettek be. Akkor még arról volt szó, hogy a bank új tulajdonosát a bukaresti kormány várhatóan még a héten megnevezi.
A CEC vagyona alapján Románia ötödik pénzintézete és az utolsó privatizálásra váró állami nagybank. November elején azonban a kormány úgy döntött, hogy CEC jövőbeni felvásárlója nem egyesítheti a CEC-et saját romániai leánybankjával (ez például az OTP-nek sem jött jól, hiszen már van egy kisebb érdekeltsége, amelynek fejlesztésére jelentős összegeket költ).
A CEC privatizációjának leállításakor a román kormány nyilvánvalóan azt is mérlegelte, hogy az Erste Bank a Román Kereskedelmi Bank (BCR) csaknem 62 százalékáért 3,75 milliárd eurót fizetett, és ehhez képest a nagy országos hálózatú CEC-ért felajánlott összeg kevésnek tűnik.
Forrás: nol.hu http://www.nol.hu/cikk/429300/
|