FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek
Hírek : Makó lesz a magyar Dallas

Makó lesz a magyar Dallas

  2007.01.05. 10:38

Akár negyven évre is elegendő gázkészlet kitermelése kezdődhet meg Makó térségében néhány hónapon belül.

A 600 milliárd köbmétert is elérő gázvagyonból a hazai szükségletek kielégítésén túl exportra is futja majd, arról nem beszélve, hogy a magyar állam 3-4 évtized alatt – mai áron – 5 ezer milliárd forint bevételre tehet szert. A hazai kitermelés felfutása a gáz fogyasztói árának csökkenését is maga után vonhatja.

Úgy tűnik, az elkövetkező három-négy évtizedben nem lesz gázellátási gondja hazánknak, sőt az országnak jelentős haszna származik majd a Makó térségében feltárt hatalmas gázvagyon kitermeléséből – tudta meg a FigyelőNet. Szabó György, a kutatásokat és a kitermelés előkészítését végző TXM Olaj- és Gázkutató Kft. ügyvezetője lapunknak elmondta, már a nyáron elkezdődhet a gázkészlet iparszerű kitermelése.

A bányahatóság korábban elfogadta cégük készletbecslését, a földgázvagyon pontos nagyságáról azonban nem kívánt beszélni az ügyvezető. Annyit mégis sikerült kihúzni Szabó Györgyből, hogy a mennyiség elérheti, sőt akár meg is haladhatja a 600 milliárd köbmétert. Erre abból is következtetni lehet, hogy a 35 évre szóló bányatelek-engedély teljes időtartamát kihasználja majd várhatóan a kitermelés – sejttette az igazgató.

Importőrből exportőr

Jelenleg egyébként a szakhatóság a bányatelek-engedély kiadásán dolgozik, miközben más, így például a környezetvédelmi engedélyeztetés is folyik. A bányatelek-engedély reményeik szerint márciusban megérkezik, s nyáron már termelhetnek a gázmezőn. Hogy milyen ütemben futtathatják fel a termelést, az csak a későbbiekben derül ki, de arra mérget lehet venni, hogy előbb-utóbb a hazai ellátáson kívül gázt exportálhatunk uniós és más országokba is.

A kitermelés mihamarabbi megindítása a TXM alapvető üzleti érdeke is, hiszen kanadai anyacége segítségével eddig 150 millió eurót, tehát majdnem 40 milliárd forintot fordítottak a gázvagyon kutatására, a kitermelés előkészítésére. Ha helytállóak a készlet nagyságára vonatkozó várakozások, akkor biztosan búsásan megtérülnek majd az eddigi befektetések.

Magyarországon egyébként évente 14 milliárd köbméter földgáz fogy, ezzel lehet összevetni a legalább 600 milliárd köbméteres vagyont. Itthon a föld mélyében rejtőző ásványkincsek tulajdonosa a magyar állam, a nagyüzemi kitermelést viszont az kezdheti meg, aki rendelkezik a bányatelek jogával, aminél viszont abszolút elsőséget élvez meghatározott ideig a kutatás koncesszióját elnyert társaság. Vagyis a TXM-en keresztül a kanadai Falcon Oil & Gas termelheti ki és értékesítheti szabadon a makói földgázt. Természetesen nem ingyen.

Hatalmas állami bevétel

A magyar törvények szerint a kitermelt földgáz után bányajáradékot kell fizetni, ami jelenleg 12 százalék mértékű. Ahogy Sándor Zsuzsannától, a bányahivatal munkatársától korábban megtudtuk, 2005-ben járadékköteles körben 3 milliárd 50 millió köbméter földgázt termeltek ki Magyarországon, a hazai felhasználás egyébként nagyjából 14 milliárd köbméter volt. Múlt év szeptemberi nyilvántartás szerint egy köbméter földgáz fajlagos értéke 66, 20 forint, erre vetítik a 12 százalékos bányajáradékot, ami majdnem 8 forint.

Ha a 600 milliárd köbméterre becsült makói készletet vesszük, ez azt jelentené, hogy az állami költségvetés – változatlan feltételek esetén – összességében közel 5000 milliárd forintra számíthatna, persze nem azonnal és egyszerre, hanem évekre elnyújtva, a kitermelés ütemében.

A makói kitermelés megindításának az sem lehetne akadálya, hogy az orosz Gazprommal 2015-ig szóló hosszú távú szerződésünk van meghatározott mennyiségű gáz átvételéről – közölte lapunkkal korábban Balázs István, a Magyar Energiahivatal osztályvezetője. A földgáz iránt ugyanis töretlen a kereslet Európában, így akár az orosz, akár a makói gáz is korlátlanul értékesíthető lenne, arról nem beszélve, hogy itthon egészséges árversenyt is beindíthatna a konkurencia megjelenése.

Hogy milyen hatással lesz a hazai gázárakra a nagy mennyiségű itthon kitermelt földgáz megjelenése, erről egyelőre csak találgatások lehetnek, legalábbis ami az esetleges árcsökkenés pontos mértékét illeti. Azt ugyanis nem szabad elfeledni, hogy a gáznak valóban van világpiaci ára olyan értelemben, hogy a kitermelő cég nyílván annak értékesíti majd, akitől a legjobb árat kapja. Mindenesetre az orosz gáznak itthon konkurenciát támasztó magyar kitermelés önmagában is árfékező hatású.





Forrás: fn.hu
http://www.fn.hu/gazdasag/0701/mako_lesz_magyar_dallas_152698.php

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom