Brüsszel közös fellépést sürget az unió energiapiacán
2007.02.26. 08:14
Az Európai Bizottság nemrég olyan energiapiaci stratégiát hozott nyilvánosságra, amelyben legfőbb kihívásként a klímaváltozást, a növekvő importfüggőséget és az egyre növekvő energiaárakat nevezi meg.
E kihívások miatt azonnal cselekedni kell, mégpedig együtt, hogy egy fenntartható, biztonságos és versenyképes energiaágazat alakuljon ki. A hálózatok hatékony leválasztása a villamosenergia- és gázüzletek versenyképes ágairól megnövelné a társaságoknak új infrastruktúrákba, vezetékekbe, új termelőkapacitásokba történő befektetési hajlandóságát.
Ezzel megelőzhetők az áramkimaradások és a szükségtelen áringadozások is. Csökkennek a diszkrimináció és a visszaélés veszélyei is, amikor egyes társaságok ellenőrzik az energiahálózatokat és a termelést vagy az eladásokat.
A tevékenységek tulajdonosi szétválasztásának (Unbundling) felvetése (amikor a hálózati társaságok teljesen elkülönülnek az ellátó és termelő társaságoktól) azonban rögtön kiváltotta az érintett cégek és országaik éles ellenkezését.
Szerintük a javaslat felérne a nagy energiaipari vállalatok (többek között a Magyarországon is jelen lévő E.On, RWE, EdF, valamint például a GdF és az ENI) szétverésével. Ráadásul az EU koncepciója szerint is a következő 25 évben Európának 900 milliárd eurót kell befektetni új áramtermelő létesítményekbe.
Forrás: Világgazdaság Online http://vg.hu/index.php?apps=cikk&cikk=163181&fr=hs
|