Izzókkal az elbutulás ellen?
2005.01.05. 11:07
Amerikai kutatók fényterápiával próbálják javítani a demens betegek pszichés és intellektuális teljesítményét.
A hillsboro-i Rosewood szanatóriumban 24 betegen kezdődtek meg a fényterápiás kísérletek. Korábbi eredmények már bizonyították, hogy a fény jótékony hatással tud lenni bizonyos pszichés és mentális eltérések gyógyításában.
Sötétbezárt fájdalom
A mindennapi gyakorlatban a depresszió bizonyos formáinak kezelésében nyert létjogosultságot a fény mint terápiás ezköz. A kutatók rávilágítanak arra, hogy a demenciában szenvedő betegek intézményi ellátása során gyakran fordul elő, hogy a páciensek keveset tartózkodnak természetes fényben, illetve világos helyiségekben, ami részben felelőssé tehető a betegek egyébként is meglévő alvás-, hangulatiélet-zavarainak romlásában.
Megvilágosodás?
A depresszió vonatkozásában eddig a melatoninról sikerült kimutatni, hogy a szervezetben található mennyisége és a kórkép intenzitása között összefüggés van. A fényterápia hatására a fényhiányban túltermelődő és hangulatzavarokat okozó melatonin szintje csökken, emellett, és talán pont ezért is, a rendszeres fényfürdőzéssel mérséklődnek a depresszió tünetei is.
A melatonin fő termelődési helye az agyban a tobozmirigy (corpus pineale), amely a jelenlegi tudományos vélekedés szerint a szemből érkező fényinformációk feldolgozásával, harmadik - belső-, szemként működve szabályozza mindennapjaink aktivitási ciklusait, és az öregedést is.
A napi ritmus szempontjából meghatározó jelleggel bíró szerv szerepét a demencia kialakulásában és romlásában azonban eddig még nem tisztázták, így a kutatás eredményei a harmadik szem még nem ismert funkcióira is rámutathat.
A kutatás eredményeinek objektivitását remélhetőleg az sem fogja befolyásolni, hogy fő szponzorai között szerepel több fényforrásokat gyártó nemzetközi vállalat és az Oregon-beli Energia Hivatal is.
Forrás: National Geographic.hu
|