Spirálos szélrotor
2005.01.11. 21:45
A szélenergia napjaink egyik legígéretesebb megújuló energiaforrása, Dániában például már az ország villamosenergia-termelésének ötödét ebből nyerik. Vannak azonban hátrányai is, például az, hogy a szélrotorok zajosak és viszonylag nagy területet foglalnak el.
Sokat lendíthet a szélenergia hasznosításán a bochumi Gernot Kloss mérnök érdekes új ötlete, amellyel ezek a gondok csökkenthetők, sőt a szélerőművek hatásfoka is javítható. A német feltaláló a jelenleg használatos nagy szárnylapátok helyett spirál alakú szélrotorokat tervezett. Az oszlopokra két - egy bal- és egy jobbmenetes - spirált szerelnek föl, ezekkel fogják be a fúvó szeleket. A szél forgatta spirálok a talapzatban elhelyezkedő, áramtermelő generátort hajtják meg.
Számos előnye ígérkezik a spirális szélrotornak. Egyrészt bármilyen irányból fú is a szél, a spirálrotor arrafelé áll be. Ennek következtében igen gazdaságos, mivel akkor is forog, ha nagyon kicsi a szél erőssége, és akkor sem kell leállítani, amikor viharosra fordul a légáram. A spirális megoldás másik kedvező vonása, hogy alig kelt zajokat, árnyékot sem igen vet, ezért lakott terület közelében is elfogadható, ellentétben a surrogó, kellemetlen hangokkal járó szárnyas óriásokkal.
A spirálrotorok nagy előnye az a lehetőség, hogy a tengerbe telepíthetők, de nem kell hozzájuk erős, nagy és igencsak költséges betonalapzatot építeni, mert lehorgonyzott bójákra szerelhetők. Még viharos szélben is úgy forgolódnak, mint egy vitorlás, miközben szaporán termelik az áramot. Ezzel szemben viharban a szárnyas rotorokat biztonsági okokból általában le kell állítani. Emellett a bóján ringó spirálrotoroknak a karbantartása is könnyebb, mert felhúzzák a horgonyt, és az egészet bevontatják a legközelebbi szervizbe.
Forrás: nol.hu
|