FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : A holnap robotjai

A holnap robotjai

  2005.01.12. 09:11

A maiak még csak speciális, jól körülhatárolt feladatok elvégzésében jeleskednek, komplexebb problémákat viszont képtelenek abszolválni. Nem sokáig lesz így, mert - nemcsak a prognózisok, hanem jópár projekt célkitűzése alapján is - hamarosan a mesterséges intelligencia több részterületét egyesítik egyazon rendszerben. Miben különböznek a jelen és a közeljövő robotjai?

Korlátolt masinák

Táncolnak, fociznak, kocognak, járják a Marsot, két keréken egyensúlyoznak, biliárdoznak, romok között kutatnak. Mások porszívóznak, mint Roomba. Esetleg precízen nyírják a füvet, vagy játékkutyaként gubbasztanak a gyerekszobák mélyén. Egyikük se tudja, mit miért tesz.

"Mind nagyon limitált" - nyilatkozta a Birmingham Egyetem Számítástudományi Iskoláján tanító Aaron Sloman. "Az eddigi kísérletek korlátozott célokat igyekeztek megvalósítani. Még soha nem rakták össze egy működő robotban mindazt, amire az ember képes: látni, tárgyakat mozgatni, hallani, tanulni, kérdésekre válaszolni." Húsz-harminc éve a skóciai Edinburgh-ben kísérleteztek hasonlóval, de a nagyratörő tervek kivitelezését a technika akkori szintje nem tette lehetővé.

Zsákutca vagy szintézis?

Azóta szinte senki nem vállalkozott hasonlóra. Inkább - és ez a mesterségesintelligencia-kutatás egészére érvényes - a részterületekben jeleskedtek. Nem véletlenül: bebizonyosodott, hogy az MI nagy álmától, az emberével azonos szintű gépi intelligencia létrehozásától ugyancsak távol állunk, viszont az egyes, kisebb léptékű - "földhözragadtabb" -, ám konkrétabb eredményekkel kecsegtető diszciplínákban (beszédfelismerés, gépi látás, ágenskutatás, stb.) komoly eredmények születtek.

Egyesek, például az "ostoba robotok" ellen kikelő veterán Marvin Minsky szerint a kutatások zsákutcába jutottak, míg mások, így a Minsky által kimondatlanul, de egyértelműen szapult világhírű robotikus Rodney Brooks a részterületek eredményeinek majdani közös nevezőre hozásában látja a hosszútávú megoldást. Sokak szerint máris eljött az idő.

A következő generáció

"Sokan csak részterületekre, például a beszédfelismerésre összpontosítanak, aminek az egyik következménye, hogy a telefon reagál a hangomra, ha a Virgin Vonatokra történő foglalásomat ellenőrzöm" - fejtegeti Sloman. "Viszont most értük el azt a szintet, hogy, összerakva a különböző területeket, igazi áttörés várható." A kutató a Birmingham Egyetem és más európai felsőoktatási intézmények többéves közös projektjére, az emberi megismerés vizsgálatában segítő, feladatát nemcsak végrehajtó, hanem értő kognitív robotra utal.

A szintézisre való törekvés egyébként más projektekben szintén tetten érhető. Az MIT-n kutató Brooks és Cynthia Breazeal robotjai, például Kismet komplexebbek, intelligensebbek "kollégáiknál".
A Honda legújabb (kétlábú) Asimoja ügyesen veszi a kanyarokat: jár, kocog, kezet fog, tárgyakat, arcokat és hangokat ismer fel, különböztet meg egymástól, és beszélget is. Igaz, nem érti, miért teszi azt, amit, de lényegesen komplexebb elődeinél.

A birminghami kognitív robottal szintén akadnak problémák. Alkalmasint a beszédfelismeréssel - hogyan értse meg például az elöljárókat, a köztük lévő különbséget? "Miért 'in the garden', és miért 'on the train'" - magyarázza Sloman.

Nem válunk munkanélkülivé

A jövő "intelligens" masináira az élet szinte minden területén számítanak: a szórakoztatóiparban, a háztartásokban, az egészségügyben. "Sokkal több mozgáskorlátozott maradhatna otthon, ha robotok végeznék a cselédmunkákat, például a takarítást, vagy bizonyos esetekben a beteg etetését" - vetíti előre Sloman. Ugyanúgy emberi munkát végeznek majd, mint elsőgenerációs elődeik a futószalag mellett. Csakhogy sokkal összetettebbet, bonyolultabbat.

"Senkit nem akarok munkanélkülivé tenni" - folytatja a birminghami kutató. "Úgy szeretnék gazdagabbá tenni emberi életeket, hogy megszabadítsam őket a szolgamunkától, és legyen idejük más célokra.
"Nem fél a sci-fi irodalomban közkedvelt roboturalomtól: "sokan rettegnek, hova vezet a technológiai fejlődés. Nem hinném, hogy a gépek valaha is olyan gonoszak lennének az emberhez, mint az emberek egymáshoz."




Forrás: index.hu
http://index.hu/tech/hardver/robot50111/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom