Gesztusainkból tanul a robotbébi
2005.01.13. 08:43
Képes lesz-e egy robot arra, hogy gesztusainkat utánozva tanuljon meg kommunikálni az emberrel?
Az európai uniós Mirror projekt kutatói különböző korú gyerekek és majmok viselkedését vizsgálva jutottak el a többé-kevésbé igenlő válaszig. A hároméves projekt fő motivációja az volt, hogy megértsük az emberi gesztusok működését. A www.agent.ai portál cikkében több robotarc és robotkéz is látható.
Cyberkesztyű és Babybot
1. év: 2001-ben egy úgynevezett cyberkesztyűvel kísérleteztek. A gyűjtött adatok segítségével elemezték, milyen szerepet játszanak a látás és a cselekedetek közötti kapcsolatok a kézgesztusok felismerésében.
2. év: A majmok és a gyerekek tanulmányozásakor azt figyelték meg, hogyan teszünk különbséget a kéz által végzett fogó-markoló mozdulatok (tárgyak megérintése, megragadása, meglökése) között? A körülményeket is vizsgálták: más reakcióra számítunk sötétben, mint világosban, valamint a tárgy megérintése előtt és után, stb.
3. év: Ez az időszak az emberszabású robot fejlesztésével, a korábbi munkák humanoidba integrálásával telt el. A szájával mosolyra fakasztó Babybot nevű gépezetet - fej, két szem, egy kar, egy kéz több ujjal - még nem fejezték be teljesen.
A következő robotbébi
A program folytatása az öt évre tervezett RobotCub projekt lesz: ezúttal az ember-gép interakció fejlesztését tűzték ki célként. Tanulásra képes, környezetével interaktív viszonyban lévő rendszert hoznak létre. Értelmezné a gesztusokat, érintkezne általuk. Úgy néz majd ki, mint egy kétéves gyerek.
Négy lábán, lábanként hét szabadságfokkal csúszik, majd kényelmes ülésbe helyezkedik. Látó, érintő, halló és tehetetlenségi érzékelőkkel rendelkezik: koordinálja szem- és kézmozgását, könnyebb tárgyakkal probléma nélkül elboldogul.
Forrás: ma.hu
|