FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Szimulációs központ Ferihegyen

Szimulációs központ Ferihegyen

  2005.01.14. 09:11

A közép-európai országok közös légiforgalmi irányítóközpontját ugyan Bécsben hozzák létre, de Budapesten próbálják ki. A ferihegyi kutató- és fejlesztőközpontban tesztelik az elképzeléseket, mielőtt megvalósítanák.

Nyolc közép-európai ország légterét felügyeli majd az a légiforgalmi irányító központ, amely Bécsben kezdi meg működését az évtized végén. A központ a Közép-európai Légiforgalmi Szolgálatok (CEATS – Central European Air Traffic Services) program keretében jön létre. A CEATS Magyarország légterén kívül Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia légterét, valamint Olaszország légterének északi részét figyeli majd.

A közös magaslégtéri irányítóközpont az Európai Unió új, egész Európára kiterjedő légiforgalom-szervezési elmélete, az úgynevezett Közös Európai Légtér alapján megvalósuló egység. Ezzel optimálisabb légtérkihasználtságot lehet elérni, ami még a repülőterek zsúfoltságával járó problémák megoldását is elősegítheti.

A CEATS program az Eurocontrol, az Európai Szervezet a Légi Közlekedés Biztonságáért égisze alatt működik, amely Budapestre helyezte a CEATS Kutató, Fejlesztő és Szimulációs központját (CRDS – CEATS Research, Development and Simulation Centre). A közös irányítóközpont létrehozásához még többéves fejlesztésre van szükség. Csarnóy Péter szimulációvezető elmondta: ebben a 2001-ben létrehozott intézményben zajlik a majdani CEATS magaslégtéri irányítóközpontra (CEATS UAC) vonatkozó elképzelések kipróbálása, szimulálása, és itt fejlesztik ki a CEATS UAC-ban használandó grafikus felhasználói felületet (HMI, Human Machine Interface) is.

A legnagyobb Unix rendszer Magyarországon

Ezen a szimulációs rendszeren bármelyik ország légiforgalmi irányítóközpontját tudják utánozni, csak a megfelelő szoftvert kell megírni hozzá. Elbert László szimulációs mérnök szerint a CRDS-ben található Magyarország egyik legnagyobb HP Unixos rendszere, amelynek rendkívül nagy a stabilitása, és bármelyik banki rendszerrel felvenné a versenyt egy összevetésben. Az ügyfélkiszolgáló architektúrájú hálózatot RISC processzoros munkaállomások és fürtözött rendszerben működő kiszolgálók alkotják. Ezért ha valamelyik szerver esetleg elromlik, akkor is szinte azonnal tudják folytatni a szimulációt.

Az irányítást nehéz automatizálni, és rengeteg előre nem látott eseményt kell kezelni, ez komplex szoftveralkalmazást igényel. Itt is ablakos technikát használnak, de egy különleges ablakkezelő program tartozik a rendszerhez, amely prioritásokat tud meghatározni az ablakok között. Így például a főradar képernyőjét semmilyen körülmények között nem lehet becsukni, nehogy az irányító egy mozdulattal eltüntesse a radarképet a monitorról. A különlegességekhez tartozik még a 2048x2048-as felbontású, négyszögletes alakú képernyők használata, de lassan átállnak a modern LCD kijelzők alkalmazására is.

A szimulációknak két típusa van: gyorsított idejű (fast time) és valós idejű (real time) – magyarázta Csarnóy Péter. Az első igazából csak egy komplex szoftver, amely modellezi a légteret és az irányítók munkáját, ezért gyorsan és olcsón elvégezhető. Ha adva van egy esemény, például két légi jármű egy bizonyos ponton való találkozása, akkor a program kiszámítja az irányítók szükséges teendőit és az ehhez kapcsolódó munkaterhelést.

A valós idejű szimuláció esetén ezzel szemben valódi berendezésekkel és irányítókkal dolgoznak, így minden pontosan úgy történik, mint egy éles helyzetben. A fast time szimulátor nagyon jó arra, hogy megvizsgáljon különböző lehetőségeket, és ennek révén a szakemberek csak a legjobb változatokat tesztelik le a költségesebb valós idejű módszerrel. Ezért először mindig gyorsított idejű szimulációkat futtatnak, utána következik a valós idejű szimuláció, amely pontosítja a tesztelések eredményeit, valamint további tesztelési lehetőségekkel is szolgál, mint például HMI-teszt.

Szimulált pilóta

A szimulációk során valódi adatokat, úthálózatokat vesznek alapul, majd növelik a légtér forgalmát, és az egész helyzetet az előrejelzéseknek megfelelően átalakítják. A tesztfolyamat alatt az összes lehetséges adatot, utasítást, rádióüzenetet, sőt még a résztvevők munkaterhelését is rögzítik, amelyeket később hónapokig elemeznek.

A légiforgalmi irányítók egy ötfokozatú gombsorozat segítségével kétpercenként jelzik, hogy mennyire érzik megterhelőnek az irányítást, majd ezt a szubjektív visszajelzést a szakemberek összevetik az objektív forgalmi adatokkal. Az irányítók a grafikus felhasználói felülettel kapcsolatban is különböző észrevételeket, a munkát megkönnyítő kéréseket továbbítanak a mérnököknek; a HMI-t már 4-5 éve folyamatosan fejlesztik, és vizsgálják, hogy az egyes funkciók mennyire népszerűek. Rendkívül sok opció közül lehet választani, és a légi járművekhez tartozó címkékben minden adatot könnyedén át tudnak írni. A sebességvektor bekapcsolásával megfigyelhető, hogy mi lesz a légi járművek helyzete néhány perc múlva, valamint az előző 1-2 perc útvonala is látható.

Az irányítóközpontokra hasonlító munkaállomások mellett egy külön teremben szimulálják a pilóták tevékenységeit. Mivel itt a szimulációban nem a pilóták szerepe a legfontosabb, ezért egy speciális szoftver segítségével egyszerűen különböző parancsgombokkal hajtják végre az irányítóktól kapott manőverezési utasításokat, de a rádiókapcsolat is teljesen megegyezik a valódi helyzettel.
A pilóták munkáját is általában légiforgalmi irányítók végzik. Egy „pilóta" akár 20 légi járművet is kezelhet egyszerre, könnyen elvégezheti a számítógépen a szükséges manővereket, miközben rádióösszeköttetésben áll az irányítással.

Szöveges üzenetek és konfliktusok a levegőben

A szimulációs központ egyik legizgalmasabb feladata, mondta Elbert László, a Data link fejlesztés kipróbálása, amely leginkább az SMS-hez hasonlítható, vagyis jól kódolt szöveges üzenetek küldését jelenti a légi járművek és a földi irányítás között. Ennek a rendszernek elsődleges funkciója a beszédkommunikáció felváltása lesz, továbbá különösen fontos segítséget adhat a rádiókapcsolat helyettesítésében az óceán felett rádió- és radarlefedettség nélkül repülő légi járműveknek.

A Data linknek emellett kapacitásnövelő hatása is lehet, ezért szimulálják azt, hogy mennyi időt igényel a beszéd és egy üzenet beírása, illetve hány légi járművet tudnak biztonságosan irányítani a hagyományos beszéd alapú és a szöveges kommunikáció ötvözésével. Ez a gyakorlatban úgy festene, hogy az irányítók HMI-jén látható néhány olyan szabványosított üzenet, amelyeket korábban rádióösszeköttetés útján kaptak vagy adtak ki. A rádiót ettől függetlenül nem iktatnák ki teljesen, de vannak olyan adatok, amelyek egyszerűbben megszerezhetők a Data linken keresztül. A rendszerrel egyenesen a légi járművek fedélzeti számítógépéből hívhatnak le információkat, például a sebességet, anélkül, hogy megkérdeznék a pilótát.

Egy másik létfontosságú terület a konfliktuskutatás, mert a különleges, légtérben zajló eseményekre adott reakciókat egyáltalán nem lehet automatizálni – hangsúlyozta Csarnóy Péter. Riasztást kiváltó esetek előfordulhatnak két légi jármű között, ha túl közel kerülnek egymáshoz; például a légi jármű és a légtér között, amikor a pilóta egy tiltott légtérzóna felé halad, valamint a légi jármű és a föld között is.

A problémás helyzetek felismerését megkönnyítő segédprogramok több lehetőséget adnak az irányítóknak, hogy megakadályozzák a légi járművek összeütközését. Az első fokozat a középtávú konfliktusfelismerés, amely – beállítástól függően 10-15 perccel korábban jelzi a fokozott figyelmet követelő helyzeteket, és az irányító kellő időben megtervezheti a szükséges kitérő manővereket.

A második szint a Safety Net (Biztonsági Háló), amely már konkrét riasztást ad az irányítóknak, piros színnel jeleníti meg a járműveket, és azonnali beavatkozást igényel, mert különben a légi járművek 2 percen belül megsértik az előírt elkülönítési minimumot. Az utolsó fokozat, a légi járműveken elhelyezett TCAS (Traffic Alert Collision Avoidance System) rendszer, amely a földi személyzettől teljesen függetlenül, a légi járművek helyzetét érzékelve kitérő manőverre ad javaslatot (Traffic majd Resolution Advisory üzenetében).





Forrás: fn.hu
http://www.fn.hu/cikk.php?id=27&cid=92411

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom