Az idén várhatóan két olyan készüléktípus is a boltokba kerül - mindkettõ a szórakoztatóelektronika meghatározó gyártóitól -, amely nagyban hozzájárulhat a már évek óta piacérett, de üzleti szempontok miatt késleltetett Blue Ray Disc (kék lézer, BD) formátumú adathordozók elterjedéséhez.
A Philips és a Sony felsorakozása az új szabvány mögött várhatóan a többi gyártót is lépéskényszerbe hozza. Az újdonságot a világ legnagyobb szórakoztató elektronikai vásárán, a szerdán megnyílt Las Vegas-i Consumer Electronics Show-n mutatták be.
A napokban a Philips jelentette be, hogy az esztendő második felében dobja piacra új, univerzális optikai meghajtóját, amely egyetlen fejjel képes írni-olvasni a CD-, DVD- és BD-lemezeket. A hagyományos formátumú, 5,25 hüvelykes (vagyis egy szabványos, számítógépes CD-meghajtóéval megegyező méretű) rekeszbe illeszkedő készülékben egy közös lencsén keresztül vetítik az infravörös, a vörös vagy a kék lézert a tárba helyezett lemezre. Hasonló író-olvasófej fejlesztési munkálatairól korábban a Sony is beszámolt, ebből azonban legkorábban 2006-ra lehet a boltokban megjelenő gyártmány.
Az univerzális meghajtók megjelenése lehetővé teheti, hogy a felhasználók nagyobb megrázkódtatás nélkül vegyék használatba az új, nagyobb (akár 50 gigabájt kapacitású) lemezformátumot.
A kék lézer technológia eddig éppen azért nem terjedt el, mert a gyártók attól tartottak: aki jelentős beruházással leváltotta a VHS, illetve részben a CD-technológiát DVD-re, most aligha fog újabb komoly beruházásokat eszközölni a kék lézer kedvéért. Amennyiben a közös fejjel ellátott készülékek nem lesznek túlságosan drágák, esély nyílik rá, hogy a fogyasztók még évekig a BD-vel párhuzamosan használják a korábbi formátumokat is.
A Sony szintén a második fél évben rukkol elő egy kék lézeres masinával: a PlayStation játékkonzol harmadik generációja szintén a kis méretű korongot fogja használni. Így a a hang- és képhordozók, illetve a játékgépek piacán egyszerre kezdődhet meg a lézergeneráció-váltás.