Hordozható, bérelhető reaktor
2005.01.19. 08:20
Elkészült az első hordozható atomreaktor, amelyet a fejlesztők bérbe szeretnének majd adni.
A létrehozó amerikai cég a fejlődő országokba exportálná szenzációs találmányát, de rövid telepítés után megoldható vele egy világváros komplett energiaellátása is.
Amerikai kutatók olyan atomreaktort fejlesztettek ki, amely mozgatható, a világ bármely részére viszonylag könnyen telepíthető. Az erőmű élettartama 30 év, ezalatt semmiféle karbantartást nem igényel, sőt egyáltalán nem is lehet felnyitni. Ezzel a gyártó azt szeretné elkerülni, hogy az elsősorban fejlődő országokba szánt reaktor töltetét fel tudják használni atombomba gyártásához.
A három évtizedes használat után a mobil erőmű hazaszállítható, és a kimerült fűtőelemek cseréje után ismét telepíthető. Az új rendszer óriási előnye, hogy egy fejlődő országban rendkívül sokba kerülhet az elektromos hálózat kiépítése, mert vagy egyáltalán nincs semmiféle alap, vagy minimális mértékű a jelenlegi kiépítettség. Egy korszerű erőműblokk manapság már egy-két ezer megawattos, egy új telepítésű városi hálózatot viszont egy 10–100 MW-os szállítható reaktor is el tud látni.
Ezzel a megoldással el tudják vinni a legfontosabb helyekre az elektromos áramot egy távoli, szegény országban is, márpedig a gazdasági felzárkózás alapvető szempontja az infrastruktúra lehető legteljesebb kiépítése. Másik, a kutatók szerint jelenleg szintén alternatíva nélküli felhasználási terület lehet, hogy katasztrófahelyzetben 1-2 napon belül telepíthető lenne bármely nagyváros mellé, biztosítandó annak energiaellátását.
A konstrukció leginkább egy jól megtermett lámpaoszlophoz hasonlít, a 100 MW-os blokk 15 méter magas, három méter átmérőjű henger, súlya pedig mintegy 500 tonna. Egy ekkora berendezés szállítható hajóval vagy akár közúton is – megfelelő szállító járművek segítségével. A telepítés után csak az üzemeltetéséről kell gondoskodni, semmilyen karbantartást nem igényel. A tervezők a fűtőelemek három évtizedenkénti cseréjét egy speciális megoldással kívánják megoldani, hiszen a hasadási termékek felszaporodása miatt egy erőműben bizonyos időközönként frissíteni kell a hasadóanyagot.
A 2015-re tervezett első kereskedelmi prototípus ötletével szemben máris több politikai érv hangzott el. Mindenekelőtt az, miért engedné egy fejlődő ország, hogy amerikai vállalat tartsa kezében a teljes elektromos hálózatát. A másik probléma, hogy bármelyik ország megszegheti a szerződésben rögzített feltételeket, és a fejlesztők akarata ellenére mégiscsak szétszedheti a reaktort a töltet katonai célú hasznosítása érdekében.
Aszódi Attila, a BMGE Nukleáris Intézetének igazgatója szerint: amenynyiben közepes dúsítású hasadóanyagot építenek be egy ilyen kis reaktorba, akkor abból nem készíthető atombomba, de a sugárzó anyag helytelen felhasználása, esetleges erős mechanikai rongálás után a besugárzott hasadóanyag szétszórása a környezetben rendkívül komoly károkat okozhat.
Az atomerőművi ipar hanyatlik; az amerikaiak például immár 25 éve nem kaptak megrendelést – és a belátható időn belül a jövőben nem is fognak –, így most megpróbálják fennmaradásukat biztosítani – állítja Ámon Ada, az Energiaklub vezetője. Szerinte az amerikaiak eleve téves premisszából indulnak ki, hiszen nem igaz, hogy a fejlődő országok energetikai problémáira az atomenergia nyújtja az egyedüli megoldást. Úgy véli, a rendelkezésre álló megújuló energiaforrások kiaknázására kifejlesztett technológiák alkalmazása sokkal hasznosabb lenne ezekben az országokban mind foglalkoztatási, mind ellátásbiztonsági, mind pedig a szakképzettség fejlesztése szempontjából.
Forrás: Világgazdaság Online
|