FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Édes gyümölcsből készül az új műanyag

Édes gyümölcsből készül az új műanyag

  2005.01.19. 09:39

Amerikai kutatók a finom citrusfélék és a szennyező szén-dioxid ötvözésével újfajta műanyagot hoztak létre, mely ráadásul környezetvédő is.

A Cornell egyetem kutatócsapata édes és környezetvédelmileg tökéletes felfedezést tett - hogyan lehet műanyagot előállítani citrusfélékből - narancsból például - és szén-dioxidból.

Geoffrey Coates a Cornell kémiai és kémiai-biológia professzora, valamint végzős hallgatói Chris Byrne és Scott Allen leírtak egy olyan új eljárást, mellyel limonene-oxid - narancsolaj - és szén-dioxid, valamint egy "segítő molekula" - katalizátor, melyet a kutatók fejlesztettek ki - közbenjárásával polimert állíthatnak elő.

A limonene egyfajta szénalapú összetevő, mely több mint 300 növényfajban megtalálható.
A narancsoknál az olaj 95 százaléka a héjban rejtőzik. Az iparban Coates szerint a narancshéj olaját számos területen alkalmazzák, többek között citrus illatú tisztítószerekhez. Az olajat oxidálni lehet, hogy limonene-oxidot hozzanak létre. Ez pedig azon kreatív összetevő, melyet a kutatók a kísérlet építőkockáinak használtak.

A másik építőkocka a szén-dioxid, egy atmoszferikus gáz, mely az elmúlt másfél évszázadban fokozatosan halmozódott a légkörben, főleg a nagy mennyiségű fosszilis üzemanyagok égetése révén, ezáltal komoly üvegházhatást okozó gázzá lett.

Saját fejlesztésű katalizátorukkal a kutatók a limonene-oxidot és a szén-dioxidot ötvözték, ezzel egy teljesen új polimert - a polilimonene karbonátot - hozták létre, melynek számos jellemzője a polisztirénnel - egy petróleum alapú műanyag, melyet eldobható műanyag termékeknél alkalmaznak - egyezik meg.

A polimer egy ismétlő egység, mely olyan, mint egy sor papírfigura. Ám a figurák ismétlése helyett az összetevők a limonene-oxid és a szén-dioxid között váltakoznak a polimerben. Magában egyik anyag sem formál polimert, ám összeillesztve igen ígéretes terméket lehet létrehozni.

Majdnem minden műanyag - a ruházkodásban alkalmazott poliésztertől, az ételek és italok tárolását megoldó műanyagokig - a petróleumra vezethető vissza. Ha elvonatkoztatunk az olajtól és helyette újrahasznosítható és olcsó forrásokat alkalmazunk, akkor valami igazán izgalmast hozhatunk létre - állítja Coates.

A csapat kifejezetten érdeklődik a szén-dioxid, mint alternatív polimer építőelem iránt. Ahelyett, hogy szennyezőanyagként a légkörbe pumpálnánk, a gázt el lehet különíteni és a jövőben a limonene-karbonáthoz hasonlatos műanyagokat lehet vele létrehozni.

A Coates labor jelenleg 18 kémikust foglalkoztat, egy részük újrahasznosítható és biológiailag lebontható anyagok kifejlesztésén dolgozik olcsó, könnyen elérhető és környezetvédő építőegységekből.




Forrás: híradó.hu
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=17937

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom