FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Emberi sejteket nyomtat az új tintasugaras nyomtató

Emberi sejteket nyomtat az új tintasugaras nyomtató

  2005.01.21. 08:58

Amerikai kutatók szerint az új technológiával egy napon elérhető, hogy teljes emberi szerveket nyomtassanak ki.

A bőr és a csontok lemérésére tervezve a tintasugaras nyomtatók emberi sejtek nyomtatására képesek, ami nagy segítség megégett áldozatok vagy komoly torzulásokat szenvedett emberek azonosítására.

A manchesteri egyetem kutatói kifejlesztettek egy olyan áttörő technológiát, mely lehetővé teszi méretre szabott szövetek és csontok növesztését egyszerűen úgy, hogy azok dimenzióit betáplálják a számítógépbe.

Brian Derby a kutatás vezetője szerint egy sebésznek igen nehéz rekonstruálni az arc komplex sérüléseit a CT segítségével, ám ez a technológia lehetővé teszi, hogy olyan részletet hozzanak létre, mely tökéletesen illeszkedik az adott szövethez. A sejteket bármilyen pozícióba el lehet helyezni, hogy szövet és csont nőjön belőlük.

Ez az áttörés olyan problémák megoldását teszi lehetővé, melyek jelenleg is megnehezítik a kutatók dolgát, akik eddig képtelenek voltak nagyobb szöveteket előállítani, és csak részleges kontrollt tudtak szerezni a szövet alakja és mérete felett. A módszer azt is lehetővé teszi, hogy több sejttípust nyomtassanak egyszerre, mellyel átültetésre alkalmas csontszövetet is előállíthatnak.

A hagyományos módszerekkel csak néhány milliméter vastag szöveteket lehet előállítani, mely megfelelő mesterséges bőr előállítására, ám ha az ember porcot szeretne növeszteni az már lehetetlen. A technológia kulcsa azon innovatív eljárás, melynek segítségével a kutatók képesek előre meghatározni a növesztett szövet és a csont alakját, illetve méretét.

A nyomtatók használatával háromdimenziós szerkezeteket készíthetnek, ezek az úgynevezett "szövetállványok". Az állványok alakja meghatározza a növesztendő szövet alakját. A szerkezeteket úgy hozzák létre, hogy nagyon vékony anyagrétegeket nyomtatnak folyamatosan egymásra, míg az egész szerkezet el nem készül. Minden egyes réteg 10 mikron vastag - 1000 réteg körülbelül 1 cm vastagságot ad.

Ez a módszer lehetővé teszi nagyobb szövetek növesztését, mint korábban lehetséges volt. Ennek pedig az az oka, hogy ezzel a módszerrel a sejteket be lehet illeszteni a szerkezetekbe.

A nyomtatóba adagolás előtt a sejteket egy tápanyagban gazdag oldatba helyezik, mely nem különbözik a tintától, ami túlélésüket biztosítja.
A sejteket aztán beadagolják a nyomtatóba és közvetlenül a kiépítendő szerkezetbe ültetik be azokat. Ezzel elkerülhető a felszínre tapadás, mely a jelenlegi módszerek - melyek során a sejteket a szerkezetek felépítése után illesztik azokba - fő hátránya.

A tintasugaras nyomtatás lehetővé teszi, hogy a sejteket már a szerkezetek létrehozásakor beleültessék a készülő szövetekbe, ami azt jelenti, hogy a tapadás már nem jelent problémát. Derby olyannyira optimista, hogy úgy véli, ezzel a technológiával egy nap egész szerveket nyomtathatnak majd.




Forrás: Híradó.hu
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=18375

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom