FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Teret nyer a robotika

Teret nyer a robotika

  2005.01.22. 10:19

Bár még nem léteznek önálló robotok, de legtöbbjük máris jelentős előrelépést tett meg annak érdekében, hogy egyszer az ember segítő keze lehessen.

A robotok ma már táncolni, zenélni tudnak, tárlatot vezetnek. Az Egyesült Államokban pedig megszületett Lemur, az alpinista robot. Tim Bretl a stanfordi egyetemen robotikával foglalkozik, szabadidejében pedig a szabad falmászásnak hódol. A két szenvedély találkozásából született meg Lemur, aki az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) közreműködésével készült és olyan ügyesen mászik a falon, mint Bretl.
De csak akkor, ha előzőleg megkapja azoknak a pontoknak a térképét, ahol lábának meg kell kapaszkodnia.

"A jövőben - mondta feltalálója a milánói Corriere della Serának - az útvonal előzetes ismerete nélkül is képesnek kell lennie arra, hogy egy barlangban induljon felfedező útra, vagy segítsen egy mentőakcióban."

Jelenleg még nem léteznek teljesen önálló robotok. Instrukcióra van szükségük, amelyeket vagy előzetesen kapnak meg, vagy művelet közben távvezérléssel. Ilyen például Romeo, a genovai CNR-Robotlab robotja, amely már mind az Északi-, mind a Déli-sarkon végzett kutatást. Ahhoz, hogy a robot önállóan működjön, olyan informatikai programokat és érzékelő rendszereket kell kitalálni, amelyekkel a gép "megérti", hogy milyen környezetben dolgozik és ki tudja alakítani a megfelelő stratégiát munkája elvégzéséhez.

Önállósításukkal kapcsolatban megoldásra vár még energetikai önállóságuk meggteremtése is, az elemek, amelyek működtetik őket, jelenleg csak pár órára elégségesek. Eredmények már vannak ezen a téren. A nemzetközi program keretében megvalósított Flexibot egy házi munkákra kifejlesztett robot, mozgását és feltöltését például ugyanazok az elektromos csatlakozók biztosítják.

Házi robotok kifejlesztésében egyébként Japán áll az élen. A kutatók filozófiája ott más, mint Nyugaton. Európában és az Egyesült Államokban viszont humanoid robotokat készítenek, mert úgy gondolják, hogy egy android könnyebben tud mozogni olyan környezetben, amely az emberhez van szabva és kapcsolata az emberrel is gyorsabban teremtődik meg.

Bár még nem tudják ellátni az időseket és a mozgáskorlátozottakat, a prototípusok tanúskodnak arról, hogy magas színvonalat értek el a mozgás és az emberi nyelv megértésében. A Honda Aszimója múzeumokban tárlatot vezet, a Mitsubishi Vakamarúja 10 ezer szót képes felismerni, a Sony Kirijója Beethoven V. szimfóniáját vezényelte egy zenekarnak. A Toyota androidja pedig trombitán játszotta el a Pinocchio filmzenéjét.



Forrás: hiradó.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom