Fejlesztés alatt a high-tech űrruhák
2005.01.30. 10:38
A NASA és az MIT által fejlesztett újgenerációs űrruhák második bőrként simulnak az asztronautákra, intelligens összetevőikkel segítve az űrhajósok munkáját.
A Hold és a Mars jövőbeni felfedezői pihekönnyű, high-tech űrruhákban járkálhatnak majd, amelyek nagyobb rugalmasságot biztosítanak, mint a jelenlegi, kissé nehézkes űrruhák.
Az MIT kutatói egy olyan bioruha rendszeren dolgoznak, melyben maga a ruha kiegészíti az ember biológiai bőrét azzal, hogy mechanikusan ellennyomást gyakorol rá. Ezen második bőr "epidermiszét" egyfajta szerves, biológiailag lebomló rétegként viselheti az űrhajós.
Ez a bevonat megvédené az asztronautát a rendkívül poros planétákon történő űrséta alatt. A második bőrbe elektromosan működtethető, mesterséges izomszálak kerülnek, melyek növelik az emberi erőt és állóképességet.
A bioruha rendszer kommunikációs eszközöket, bioszenzorokat, számítógépeket és űrsétához alkalmazható felszerelést is magában foglal. A kutatók szerint az űrruha azért is fontos, mert a visszatérés a Holdra, valamint a későbbi marsutazások sem rövid látogatást céloznak. A fejlesztés célja, növelni az asztronauták teljesítményét, a jelenlegi űrruhákat kezelhetőbbé és rugalmasabbá tenni.
A bioruha rendszer az egész testen és a nyomáskiegyenlített sisakban mechanikus nyomásszámlálóval biztosítja az létfenntartást. A kutatás során számos életszerű helyzetben tesztelik a ruhát, valamint azt, hogy az űrhajósoknak milyen feltételek között kell dolgozniuk.
A jelenlegi űrruhák rendkívül korlátozott mozgást tesznek lehetővé, ráadásul nem is túl könnyűek. A mikrogravitációs környezetben ezek a korlátok nem jelentősek, ám egy hosszabb felderítés során, akármelyik bolygó felszínén a korlátlan mozgásképesség és a kis tömegű űrruha igazi kincs.
Számos előnye van az új technológiának, mely intelligens anyagokon - például izomvezeték - alapul. Az MIT csapata egyedülálló modellező technikákat vizsgált, többek között egy ember háromdimenziós képével. A modellezés során lehetővé vált, hogy olyan minimális energiafelhasználást követelő ruhát hozzanak létre, mely szó szerint felfesthető az emberre, és maximális mozgékonyságot nyújt.
A bioruha-réteg bármely asztronautára testre szabható, melyet egy lézer szkennelő folyamat tesz lehetővé. Az új ruha legfőbb jellemzője, hogy egyfajta szimbiotikus kapcsolat alakul ki az asztronauta és a ruha között, mivel például a kilélegzett szén-dioxidot és elpárolgó verejtéket környezetvédő energiaforrásokkal a ruha ismét oxigénné konvertálja és visszavezeti a rendszerbe.
A még vizsgált technológiák között szóba jön az alakváltó polimerek és elektromosság kibocsátó anyagok, melyekkel az űrruha hőtartó tulajdonságait lehet módosítani.
Forrás: Hiradó.hu
|