FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Molekulák váltják le a szilíciumot

Molekulák váltják le a szilíciumot

  2005.02.02. 07:59

Egy technikai áttörésnek köszönhetően molekulákból is lehet áramköröket készíteni. A Hewlett-Packard fejlesztésében mikroszkopikus drótok és reteszek végzik el a számításokat.

A kaliforniai számítástechnikai óriáscég mérnökei már régóta kísérleteznek a molekuláris áramkörökkel, és már létrehoztak erre épülő memóriákat, de az új technikával eddig csak olyan mikroprocesszorokat tudtak készíteni, amely alapvető számítások elvégzésére képes, de nem tudja elraktározni a részeredményeket. A mostani megoldásukkal ezt a hiányosságot pótolták a HP mérnökei, így tehát az úgynevezett keresztrudas tárolóelemek már pontosan úgy működnek, mint a hagyományos tranzisztorok.

A legfőbb különbség az, hogy a keresztrudas tárolóelem - amely molekulákkal összekötött mikroszkopikus drótok hálózatából áll - sokkal kisebb, mint egy szilícium tranzisztor, és valószínűleg az előállítása is olcsóbb, mivel a gyártási eljárás sokkal inkább hasonlít a tintasugaras nyomtatásra, mint a mai chipeknél alkalmazott bonyolult bemarásos eljárásokra. Ez a két tényező lehetőséget ad a chipgyártóknak, hogy elkerüljék azokat a technikai és pénzügyi nehézségeket, amelyek a következő évtizedben várhatóak.

Közel a vég

A gyártóknak ugyanis szembe kell nézniük azzal, amit a szakértők és a tudósok több évtizede azt hangoztatnak, azaz hogy Moore elhíresült törvénye (miszerint a chipgyártók kétévente megduplázzák a tranzisztorok számát a szilícium chipeken) hamarosan érvényét veszti. A hagyományos szilícium tranzisztorok mérete már nem sokáig csökkenthető, és 2020 környékén nem lesz elegendő atom a tranzisztorokban ahhoz, hogy irányítsák az elektronok áramlását.

A Hewlett-Packard annyira bízik a keresztrudas technológiában, hogy már most megpróbálja elhelyezni a félvezető-gyártók fejlesztési ütemtervében, és a legfőbb célja, hogy a technológia bekerüljön a 2011-2012-ben megjelenő, 32 nanométeres chipekbe. Ha eléri célját, komoly licencbevételekre számíthat.

Persze a versenytársak is keresik a megoldásokat, és a dél-koreai, japán és amerikai kutatók - beleértve az IBM és az Intel mérnökeit is - a jövő héten egy iparági konferencián várhatóan bemutatják elképzeléseiket, a HP mindenképpen előnyös helyzetben van, hiszen már most is alkalmazza az új technikát, és hamarosan összetettebb eszközök előállítására is képes lesz.

Miért lehet jó megoldás?

A keresztrudas tárolóegység három részből áll: egy reteszből és két vezérlő drótból áll. A retesz a másik kettő alatt fekszik, és a három részegységet molekulák kötik össze, amelyek elektronikus impulzusokat visznek át egyik vezetékről a másikra. A működése közben elektromos impulzusok sorozata lezárja a molekuláris kapcsolót a retesz és az első vezérlő között és megnyitják a kapcsolót a retesz és a másik vezérlő vezeték között - ez a digitális 1. Amikor pedig az elsőt nyitja meg és a másodikat zárja be, az a digitális 0.

A keresztrudas kapcsolók legfontosabb tulajdonsága, hogy a vezetékek közötti molekuláris összeköttetés mindössze két nanométeres is lehet, miközben a jelenlegi, 90 nanométeres szilíciumos chipekben körülbelül hatvan nanométeresek az illesztések. Ugyanakkora területen tehát sokkal több keresztrudas tárolóelem fér el, mint amennyi tranzisztor, és a zsugorítással a teljesítmény is jelentősen megnő.
Az új technológiára épülő chipeknek még a gyártása is olcsó.




Forrás: index.hu
http://index.hu/tech/hardver/proc0201/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom