Szélerőművek szárazon és vízen
2005.02.02. 09:52
A schleswig-holsteini Brunsbüttel mellett Schröder kancellár és Simonis tartományi miniszterelnök jelenlétében ma avatják fel a világ legnagyobb szélkerekét.
A szomszéd kertjében fáradhatatlanul fűrészel a kalapos atyafi, fejkendős asszonyság vele átellenben rendületlenül aprítja a tűzifát. Minél erősebben fúj a szél, annál gyorsabban mozognak, a házukként szolgáló apró szélerőmű kerekei pedig szorgalmasan hasítják a levegőt. Az efféle házi szélerőművek gyakran feltűnnek a német kertekben, de leginkább arra szolgálnak, hogy az ember reggelente megbizonyosodhasson róla: megint huzatos időnk lesz.
Errefelé ugyanis állandóan fúj a szél. A Berlin környéki német autópályák mentén ezt kihasználandó folyamatosan bővülnek a szélturbinák, karcsú tornyaik és Mercedes-jelvényt formázó hármas lapátjuk lassan a panoráma megszokott részévé válik. Az első és második generációs szélkerekek 35 méteres magasságukkal lenyűgözők, mégis "kerti játékszernek" tűnnek csupán a német ipar legújabb találmánya mellett.
A ma felavatandó szélerőmű teljes magassága 183 méter - vagyis csaknem kétszer olyan magas, mint a Bazilika tornya -, lapátjainak átmérője 120 méter, egy fordulással két futballpályányi területet járnak be. A megaszélkerékhez tartozó gépházban kényelmesen ellakhatna egy négytagú család, a száz négyzetméteres alapterülethez még egy szédítő kilátást nyújtó tetőterasz is tartozik, ahonnan tiszta időben 33 kilométerre lehet ellátni. A plató helikopterek landolására ugyan nem alkalmas, de ez nem okoz gondot, a pilóták direkt kihívásnak fogják fel, hogy egy méterrel fölötte lebegjenek, a nehezebb csomagokat vagy akár a vállalkozó szellemű egyéneket innen "rakodják ki". Aki tériszonyos, az használhatja a torony belsejébe épített liftet.
A Repower 5M nevű gigantikus szélkerék optimális esetben öt megawatt (ötezer kilowatt) áramot tud előállítani, ami 4500 háztartást láthat el. Önmagában persze nem fogja megoldani Németország energiagondjait, de nem is erre találták ki: a Repower 5M kísérleti darab, amiből a tervek szerint nyolcvanat gyártanának, és ezekből építenék fel a világ legnagyobb tengeri szélerőműtelepét. Ilyenek már ma is léteznek a brit, a dán és a svéd partok mellett is.
Berlin eredetileg 2006-ra tervezte az első tengeri szélerőműtelepet, de ez egy-két évvel biztosan csúszik. A gond nem is magával a mélytengeri építkezéssel van - szakértők szerint akár 40 méter mély vízben is felállíthatók a monstrum tornyok -, hanem a víz alatti kábelezéssel. A kinézett keleti-tengeri partvidék mentén ugyanis nemzeti park van, és a tartományi kormányzatok ellenzik az efféle környezeti beavatkozást. Nem kizárt, hogy a Repower 5M-ből nem a németek, hanem külföld fog először profitálni.
A szélturbinák és az egyéb alternatív energiaforrások fejlesztése a német zöldek kedvenc projektjei közé tartozik, ám pénzügyileg vitatottak: az így nyert energia ugyan "tiszta" és megújuló, de jóval drágább, mint a hagyományos, szén- vagy atomerőmű gyártotta. A szélenergia kilowattórája kilenc centbe, míg a hagyományos csupán három centbe kerül - hangsúlyozza Wolfgang Clement gazdasági miniszter. A kormányprogram egyik kitűzött célja mindennek ellenére, hogy a mostani 5,5 százalék helyett 2015-re már az energiafogyasztás 15 százalékát a szélenergia adja. Ehhez pedig újabb szélerőművekre van szükség, ami tetemes beruházás: a Repower 5M egyetlen példánya 13 millió euróba került.
Forrás: nol.hu http://www.nol.hu/cikk/350481/
|