Jövőbe lát a digitális tükör
2005.02.04. 08:09
Egy francia kutatócsapat megalkotott egy olyan digitális "tükröt", mely megmutatja az embernek, hogyan néz majd ki öt év múlva, ha nem sportol, túl sok gyorsételt eszik és túl sok alkoholt fogyaszt.
Az Accenture Technology laborjában egy lapos képernyős LCD tévékészüléket kapcsoltak össze egy sor kamerával és egy nagy kapacitású, képfeldolgozó számítógéppel.
A rendszer úgy működik, mint egy kifinomult "tükör", melyben a vezeték nélküli kamerákkal felvett képet pontosan a felhasználó elé vetíti. Ám ez csak a kezdet. A kutatók fő célja egy számítógéppel módosított kép létrehozása egyetlen gomb megnyomásával. Ennek megvalósításához a számítógép felállít egy profilt a felhasználó életstílusáról, a nagyfelbontású kamerák segítségével, melyek a házban mindenütt megtalálhatóak. Ezek a webkamerák rögzítik a felhasználó mindennapi életét, a számítógépes szoftver pedig felismeri a különböző viselkedési mintákat.
A rendszer képes azonosítani például azt, hogy a felhasználó a nap nagy részét a kanapén ülve tölti, ahelyett, hogy biciklizne, és rögzíti a hűtőszekrény látogatásának napi gyakoriságát is. A verbális és szöveges üzenet a számítógéptől arra irányulnak, hogy a felhasználó nevezze meg, mit iszik és eszik.
Amint a számítógép felépíti az ember profilját, egy szoftvercsomag kivetíti, hogy ez a viselkedés milyen befolyással lesz az ember súlyára hosszú távon. Ha a számítógép úgy érzi, a felhasználó túl sokat eszik, kiszámítja mennyi plusz kilót kell a tükör előtt álló személy testsúlyához hozzáadni.
Egy másik szoftver az arcon dolgozik. Túl sok az alkohol? Az eredmény, korai ráncok és foltos bőr. A fejlesztők szerint a technológia igen meggyőző tud lenni. Számos beállítás segíti a visszacsatolást, a súlygyarapodástól a bőrárnyalat változásáig és a táskás szemekig.
A kutatók azt remélik, hogy az első prototípus tükröt már év közepén forgalomba hozhatják, feltéve, ha addigra a viselkedés-felismerő és képfeldolgozó szoftver tökéletesen elkészül. Az Accenture csapata azt szeretné, ha a rendszer valós időben működnek, így a felhasználónak őszinte választ adhat a kinézetét illetően.
Egyes szakértők szerint a rendszer nagyot szól majd a felhasználók körében. Azzal, hogy segíti az embereket elképzelni saját magukat néhány év távlatában, a felhasználók változtatni tudnak életstílusukon. Mások viszont úgy vélik, hogy az embereket elijeszti egy ilyen technológia, mely eleve negatív képet fest róluk. Bár minden attól függ, ki, hogyan él.
Forrás: Világgazdaság Online
|