FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Égi reklámok mesterséges északi fénnyel?

Égi reklámok mesterséges északi fénnyel?

  2005.02.05. 14:04

Erős rádióhullámokat az éjszakai égboltra sugározva kutatók képesek voltak mesterséges északi fényt létrehozni. A folyamat még nincs teljesen megmagyarázva, de vannak, akik szerint a módszerrel egész városokat lehetne bevilágítani, vagy égre vetített hirdetéseket lehetne létrehozni azzal.

Az északi fény vizsgálatával foglalkozó, alaszkai HAARP rádiós kutatóállomás segítségével tudósoknak sikerült mesterséges északi fényt, zöld felvillanásokat létrehozniuk a természetes északi fény közepette. A légierő kutatóintézetének csoportvezetője, Todd Pedersen és Elizabeth Gerken, a New York-i Cornell egyetem atmoszférafizikusa a kísérlethez egy csaknem 1 megawattos rádióadót használt, ami kétszer erősebb a BBC legnagyobb adójánál. A kutatók hét és fél másodpercenként lőttek impulzusokat az ég felé.

Nem látták

"A rádióhullámok eljutnak az ionoszférába, ahol gerjesztik az elektronokat - magyarázta Pedersen a Live Science-nek. - Ezek az elektronok aztán a légkör gázaival ütköznek, és így fény jön létre, úgy, mint a neoncsőben." Pederson és munkatársai különben nem csodálhatták meg a látványt, mivel azt hitték, hogy a hatást nem lehet majd látni, és csak statisztikai eszközökkel lehet majd kimutatni azt. Szerencsére készítettek képeket, így később megnézhették a mesteséges északi fényt.

A kísérlet segíthet pontosabban megérteni az északi fény jelenségét, és segíthet megmagyarázni, hogy miként befolyásolja hátrányosan az ionoszféra a rádiókommunikációt. A kutatás részletei a Nature tudományos magazinban jelentek meg.

Egyelőre nem tudni, hogy a természetes északi fénynek jelen kell-e lennie, hogy a mesterséges fényeket létre lehessen hozni, mondta Karl Ziemelis, a lap fizikai szakszerkesztője. Ha erre nincs szükség, Ziemelis szerint talán majd lehetőség lesz arra is, hogy hasonló rádiós rendszerekkel világítsanak be teljes városokat, vagy vetítsenek hirdetéseket az égre.

Ide-oda taszítják

Az északi fény az ionoszférában jön létre, a töltött részecskéknek ez a rétege nagyjából ötven kilométerrel a földfelszín fölött kezdődik, és visszaveri a rádióhullámokat. Az ionoszférában a Napból kiáramló elektronok találhatók, ezek nagy részét a Föld mágneses mezeje eltéríti, de néhány a sarkoknál belép a felső légkörbe. A sarki elektromos mezők változásai felgyorsítják az elektronokat, és azok a levegő oxigénjével és nitrogénjével ütközve fényt hoznak létre.

A kutatók nem tudják, pontosan mi okozza a gyorsulást, mondta a Nature-nek Pat Newell, a Johns Hopkins egyetem kutatója. Vannak, akik úgy gondolják, hogy egy állandó elektromos tér felelős érte, mintha az atmoszféra egyes rétegei egy elem pólusai lennének. Mások szerint a ionoszféra elektromos mezőjében lévő hullámok ide-oda taszítják az elektronokat, energiát adva nekik minden alkalommal, mikor irányt változtatnak.

Pedersen és Gerken munkája az utóbbi elképzelést támasztja alá, hiszen a HAARP rádióhullámai is meglökik az elektronokat. "Nagyszerű, hogy látható hatást értek el pusztán rádióhullámok segítségével - mondta Newell. - Ha meg tudják ismételni, ez a jövőben nagyszerű kísérleti eszköz lesz."

"Még nem lehetünk biztosak abban, hogy jelen kell-e már lennie a természetes északi fénynek ahhoz, hogy bekövetkezzen a hatás - mondta Pederson, aki szerint valószínűleg létre lehet hozni a fényt pusztán rádióhullámokkal is. A két kutató visszatért Alaszkába, folytatni a kísérleteket.




Forrás: index.hu
http://index.hu/tech/tudomany/eszaki050204/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom