Egy kis dobozban...
Teljesítményelektronikák (pl. motorvezérlések, radar) oszcilloszkópos mérésekor gyakran találkozunk azzal a problémával, hogy galvanikusan függetlenített, eltérő feszültségszinten dolgozó áramkörökben kellene egymással kapcsolatban lévő jeleket mérni.
Fontos lehet például, hogy egy vezérlőáramkörben generált impulzus után mennyi idővel jelenik meg a feszültség egy motor kapcsain, vagy hogy két vagy több vezérlőimpulzus megfelelő fázishelyzetben érkezik-e a teljesítményfokozat kimeneteire. Különféle jelek együttfutásának, illetve fázishelyzetének vizsgálatakor kettőnél több bemenőcsatornára is szükség lehet.
A méréseknél további gondot okozhat az oszcilloszkópok szokásos bemeneti feszültségtartományánál nagyobb potenciálkülönbségek jelenléte, valamint a mai vezérlő- és kapcsolóáramkörök nagy sebessége, amelyből következően a megfelelő jelalak-ábrázoláshoz nagy sávszélesség szükséges.
Az imént sorolt problémákra jó megoldásokat nyújt a Chauvin-Arnoux-Metrix új, 100 MHz-es OX 7102-C oszcilloszkópja.
Két vagy 4 bemenőcsatornával rendelkezhet, és max. 8 jelalakot jeleníthet meg. Nagyon fontos, hogy a bemeneti csatornáknak nem közösített a földpontjuk (GND), egymástól jól elszigeteltek (600 V, Cat III), és közvetlenül a bemenetre adhatunk 600 V-os feszültséget (a függőleges eltérítés ilyenkor 200 V/osztás lehet). A 12 bites analóg-digitális átalakító olyan pontosságot ad, amely laboratóriumi körülmények között is megfelel. Mintavételi frekvencia 1 gigaminta/s („one-shot”), ill. 25 gigaminta/s (ismétlődő jelek esetén). Az ún. memóriamélység 2,5 k csatornánként.
A nagy teljesítményű oszcilloszkóp mellett más „műszerek” is helyet kaptak a készülékházban. Elsősorban egy (pontosabban 2 vagy 4) 8000-es kijelzésű digitális multiméter, amely TRMS (valós négyzetes középérték) mérési képességgel bír, azaz nem szinuszos, szabálytalan jelalakok esetén is helyesen mér.
A multiméter sávszélessége 50 kHz, a szkópbemenetekkel egyező számú bemenetei szintén egymástól függetlenek, leválasztottak. Képes egyfajta regisztrálóként is működni, azaz mért értékeket időbélyeggel ellátott grafikus ábrán bemutatni, 5 perctől 24 óráig terjedő időtartamban.
Az alapkiépítésben FFT analizátor is helyet kapott, amely a nagyobb frekvenciás áramkörök vizsgálatát hatékonyan támogatja.
Az eddig felsoroltak mellé – opcióként – még két funkció rendelhető. A „rekorder” a multiméter már említett 2 vagy 4 csatornás regisztrálóképességét 25 másodperctől közel 35 napos időtartományra bővíti, és lehetővé teszi a küszöbértékekre történő indítást. A felharmonikus analizátor pedig a 31. rendűig engedi a páros vagy páratlan harmonikusok szintjének mérését, vagy a 16. rendűig mindkettőt.
Az OX 7102-C kezelését nagyon megkönnyíti a „Probix” mérőtartozék-rendszer (csatlakoztatáskor a műszer azonnal felismeri az eszközt és lényeges paramétereit is), a színes kijelző, az ablakrendszerű menükezelés, valamint a 33 kezelőgomb, amelyek logikus rendszerben vannak elhelyezve. Az önsúly az akkukkal 1,9 kg, a védettség IP 51-es. A teljesen feltöltött telepek kb. 4 óra hálózatfüggetlen működést biztosítanak, ezzel segítve a tartós „terepi” munkát. Az oszcilloszkóp helyi szinten 10 MiB Ethernet vagy RS–232 interfészen keresztül, távolból pedig szintén Etherneten, a beépített webszerver segítségével érhető el, ezzel különleges alkalmazásoknak is teret engedve.
Forrás: ElektroNet
|