Szuperszámítógép egyetlen chipben
2005.02.09. 08:10
Hétfőn az IBM, a Sony és a Toshiba bemutatta azt a mikroprocesszort, mely szerintük egy szuperszámítógép lelke lehet, és a videojáték konzoloktól az üzleti számítógépekig mindent irányíthat
Azon készülékek, melyek ezzel a processzorral - az úgynevezett Cell-lel - készülnek, közvetlenül azon számítógépes chipekkel versenyeznek majd, melyek a világ legtöbb személyi számítógépét hajtja, már egy negyed évszázada.
A Cell tervezői szerint a chip a jelenlegi számítógép processzoroknál 10-szer jobb teljesítményt képes nyújtani. Emellett ugyanazt a technikai felszereltséget mondhatja magáénak, mint a jelenlegi számítógépek.
Az új chipet a Sony újgenerációs PlayStation játék konzolában alkalmazzák majd először. A Toshiba azt tervezi, hogy beépíti majd egy újfajta televízióba. Az IBM pedig számítógépet tervez a chippel. Ezen túl a cégek nem sok újdonságot mondtak a chip felhasználásáról, főleg azért mert azt még nem tették kompatibilissé a régebbi technikával.
A szuperszámítógépek nem jelentenek újdonságot a informatikai szektorban, az évek elmúltával a chip és számítógép cégek folyamatosan tökéletesítették a mikroprocesszorok teljesítményét, anélkül, hogy annak alapvető struktúráján változtattak volna.
Míg versenytársai talán utolérik a Cell-t annak 2006-os debütálásához , az már jelentősen különbözni fog a mai processzoroktól. A Cell számos számítógépes maggal rendelkezik. Az IBM Power szerkezetén alapuló mag nyolc "szinergikus" - együttműködő - feldolgozó központot vezérel. Valójában ezek egyidejűleg képesek 10 utasításfolyamatot végrehajtani, míg a jelenlegi Intel chipek csak kettőre képesek.
Az új mikroprocesszor a jelek szerint képes számos operációs rendszer és program egyidejű futtatásához, miközben biztosítja, hogy mindegyik azonos mennyiségű erőforrást használjon. Az otthonokban lehetővé teszi, hogy egyetlen készülék kezelje a videojátékokat, televíziót és az általános feladatkörrel rendelkező számítógépeket.
Az év folyamán az Intel és az Advanced Micro Devices Inc. is azt tervezi, hogy elkészíti saját "multimagként" működő chipjét, mely szintén megnövelt utasítás végrehajtó kapacitással rendelkezik majd. Az IBM és a Sun Microsystems Inc. már adott el ilyen chipeket, főleg üzleti szerverekhez.
A Cell tranzisztorok terén is igazi előnyökkel rendelkezik - 234 milliót tartalmaz a jelenlegi Pentium 4-es 125 millió tranzisztorához képest. A hagyományos chipgyártók ugyanakkor minden 12-18. hónapban újratervezik chipjeiket és általában duplázzák a tranzisztorok számát.
A Cell a három cég szerint 4 gigahertznél nagyobb sebességgel működik, mely ismét maga mögé utasítja az Intel csúcssebességű - 3,8 GHz-s - chipjét. A Cell tervezői azt is elmondták, hogy számos operációs rendszert futtatnak a processzoron laborjukban. Azt azonban nem árulták el, hogy az Windows-e. Azt megerősítették, hogy a Linuxot már kipróbálták.
Az informatikai szektorban már korábban is indultak hasonló kezdemények, ám a piacon csak az Intel volt képes fennmaradni. A kilencvenes években az IBM, a Motorola és az Apple kihozta a PowerPC szerkezetet. Bár azt továbbra is hazsnálja az Apple és az Intel, ezzel sem sikerült elfoglalni az Intel trónját.
Mostanság a Transmeta Corp. Crusoe-ja próbálta meg kihívni az Intelt a notebook-ok piacán. A 2000-ben piacra dobott kütyü csak marginális elismerést vívott ki, ezért a cég azt tervezi, hogy licenszbe adja szabadalmát. A Cell műszaki adatai viszont azt sugallják, hogy a PlayStation 3 igazi realisztikus grafikát és kiválót teljesítmény nyújt majd.
Forrás: Híradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=21526
|