Szupergyors számítógépek lézerfénnyel
2005.02.18. 08:08
Folyamatos lézerfényt állít elő viszonylag olcsón az az új chip, mely kutatók szerint közelebb hozza az optikai számítógépek korát.
Lézerfényt már régóta használnak például üvegszálas adattovábbításra, ám a számítógépek belsejében elektronikus áramkörök működnek. Az elektromos jelek fénnyé alakítása eddig csak olyan drága alkatrészekkel volt lehetséges, amelyek lelassították a számítási műveleteket, ezért a kutatók lézerfényt kibocsátó csipek tervezésében látták a megoldást.
Haisheng Rong, az Intel fizikusa és csapata olyan szilikon alapú áramkört alkotott, mely lézerfényt képes kibocsátani, ezzel újabb lépést tettek a szupergyors és rendkívül kisméretű számítógépek megalkotása felé. A szilikonchipek miniatürizálása ugyanis egy határon túl rendkívül nehézkessé válik, a fény alkalmazása viszont megoldja ezeket a problémákat. A Nature című folyóiratban ismertetett találmány két lézert használ: a kommunikáció végző lézert egy másik segítségével lehet működésbe hozni.
Az új chip még messze van a sorozatgyártástól: a kereskedelmi forgalomba kerülő változatban elektronikus jelekkel kell majd a lézert működésre bírni, mert a kétlézeres megoldás csak laboratóriumi körülmények között használható.
Forrás: ma.hu http://ma.hu/page/cikk/ac/0/113426/1
|