FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : ... és telefonálni is tudnak

... és telefonálni is tudnak

  2005.02.20. 08:07

Egyre használhatóbbak a mobilokba épített kamerák.

Minek egy telefonba kamera? Ezt a kérdést egy-másfél évvel ezelõtt - a felhasználók nagyobbik hányadának értetlenkedését visszhangozva - még a szaksajtóban is divat volt boncolgatni, mára viszont az eladási adatok tükrében a dilemma okafogyottá vált. A kamerába azért kell a telefon, hogy az utóbbit el lehessen adni - az egyre inkább a stagnálás jeleit mutató mobilpiacot egyedül a leggyorsabban bõvülõ szegmens, a kamerafonoké tartja úgy-ahogy mozgásban. Fényképezésre alkalmas telefonokból immár többet adnak el, mint digitális kamerákból, anélkül azonban, hogy az elõbbiek tulajdonosai tudnák, mi mindenre használhatják sokoldalú készüléküket.

Az idea vonzó: a telefon mindig velünk van, mindenhová elkísér - ha kamerát szerelünk bele, optimális eszköz az emlékezetes pillanatok megörökítésére. Kicsi, kényelmes (azaz nem kell a fényképezés miatt egy másik eszközt magunkkal hurcolni), feltölthető, ráadásul az elkészült képek továbbítására is alkalmas, vagy legalábbis a reklámok ezt sugallják. Az ígéretnek az első kamerás mobilok csak igen korlátozott mértékben feleltek meg (főleg a kezdetleges, kis felbontású, fix zoomos kamerák meg az MMS-küldés nehézségei miatt), mára azonban megjelentek az első olyan masinák, amelyek mindenféle kompromiszszum nélkül teljesítik az úti kamerákkal kapcsolatos elvárásokat.

Dél-Koreában a tavalyi év végén mutatták be azt a telefont, amelyik 3,2 megapixeles kamerával és háromszoros optikai zoommal rendelkezik, a kijelzője pedig a színek számában és a képernyő méretét tekintve is lekörözi a legtöbb digitális kamerát (az európai premierre is hamarosan sor kerül).
Hogy a felvételek tárolása ne okozzon gondot, arról a gyárilag 45 megabájtos, de SD-kártyával szinte korlátlanul bővíthető memória gondoskodik. A kompromisszummentes használhatóság egyik sarokköve éppen a cserélhető, és az informatikai eszközökkel is kompatibilis memóriakártya. A digitális képek világában ugyanis a képfeldolgozás többnyire számítógépes szerkesztést, illetve nyomtatást jelent, s a memóriakártya mindezt lehetővé teszi, akár egy külső, akár az egyre több korszerű gépen megjelenő beépített kártyaolvasó révén. A fotónyomtatók közül például gyakorlatilag mindegyiken van kártyahely.

A képek küldésének az MMS a legkevésbé költséghatékony módja, a telefonok nagy része azonban nem kényszeríti rá a felhasználót az MMS-használatra. Ha nincs kivehető memória, akkor is élhetünk az infraport, illetve komolyabb gépeknél a szintén vezeték nélküli öszszeköttetést adó Bluetooth lehetőségével. Utóbbira alapozva a Nokia és a HP kidolgozott egy technológiát, amivel a telefonról a kép egy gombnyomással a nyomtatóra küldhető, mégpedig telefondíjmentesen (a finn gyártó a Kodakkal is együttműködik a telefonos képkezelésben: a Kodak kísérletképpen olyan nyomtatópultokat állított fel, amelyek alkalmasak a telefonnal készített képek közvetlen nyomtatására).

Elvileg a telefont és a PC-t összekötő adatkábel is megoldás lehet, ehhez azonban egy szinkronizáló szoftver is szükséges, és a két készülék együttműködése csak ritkán problémamentes. Emlékezzünk rá: a tökéletes PC-kapcsolat megteremtése a digitális kamerák startja idején is sokáig eltartott, míg végül megállapodtak a valóban használható USB-kábelnél. Elképzelhető, hogy ez lesz a végeredmény a telefonoknál is: a Samsung fentebb hivatkozott csúcskészülékén USB-konnektor is van, csakúgy, mint a legújabb Nokia-kommunikátoron.

Ahogy javul a kijelzők minősége, egyre kevésbé számít utópiának, hogy az alapvető képszerkesztési műveleteket már a telefonon elvégezzük. Ehhez a nem teljesen alapszintű készülékek használható szoftvert is kínálnak (jó példaként említhető a Nokia két, kép- és videoszerkesztésre is alkalmas megapixel telefonja, a 7610-es, illetve a 6670-es jelű).

A praktikus képkészítési és -kezelési metódusok nemcsak a legdrágább csúcskészülékekbe épülnek be. A Samsung egyik idei újdonsága, az SGH-E 630-as például a VGA-kamera mellé egy egyszerű vakut is mellékel, a D500-as 1,3 megapixeles kamerájával pedig videózni is lehet, éppúgy, mint a szintén középkategóriás Nokia 3650-essel.

A memóriakártyák és az optikai rendszerek fejlődése előre vetíti, hogy hamarosan minden képkészítési funkció belefér majd a telefonba, fényképezőgépet pedig - mint a kezdetekkor - talán csak a profi fotósok fognak használni. Kérdés, hogy a kameraipar felkészült-e erre az újabb, a filmes gépek leváltásánál is nagyobbnak ígérkező sokkra.



Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/melleklet/cikk/352375/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom