Tükörtechnikán alapszik az elektronikus papír
2005.02.27. 10:27
Egy amerikai cég az autókon korábban alkalmazott üvegsötétítési technikát használta fel elektronikus papírjának kifejlesztéséhez.
Egy olyan technika, melyet eredendően arra használnak, hogy az autók hátsó ablakában csökkentse a fényszóró fényét, egy újfajta "elektronikus papír" kifejlesztéséhez vezetett, amit MP3 lejátszókban és mobiltelefonokban lehet alkalmazni.
Az Ntera úgynevezett NanoKromikus kijelzője, vagy NCD-je, az LCD-vel ellentétben bármilyen szögből megtekinthető és számos megvilágítási feltételek között alkalmazható. A találmány egy másik kulcsjellegzetessége, hogy rendkívül kevés energiát igényel a kép fenntartásához.
Az NCD szíve egy úgynevezett "elektrokromikus" anyagréteg, mely normál esetbe áttetsző, ám kékre változik, ha negatív töltést alkalmaznak rajta. Az anyag nem igényel mozgatható alkatrészeket. Így az NCD egyedülálló az elektronikus papírtechnológiában.
Az elektrokromikus anyagot a múltban az autók hátsó szélvédőjének sötétítésére alkalmazták. Az Ntera új kijelzője, egy sor áttetsző elektródát tartalmaz, melyek fém-oxid félvezetőkből állnak, és melyeket egy áttetsző filmre helyeztek fel. Ez a technika lehetővé teszi, hogy a képeket 0,25 milliméteres pontossággal, azaz hüvelykenként 100 képpontos felbontással jelenítsék meg.
Egy átlátszatlan, fehér titánium-oxid réteg alkalmazásával, melyet az elektrokromikus réteg mögé helyeznek, fehér háttér jön létre a monokróm képek mögött, mellyel azok még olvashatóbbá válnak. A cég azt tervezi, hogy hasonló alapon kifejleszti a színes kijelzőt is.
Az olyan kijelzők, melyek nem igényelnek külön energiát a kép fenntartásához, kiválóan alkalmazhatóak poszterszerű hirdetményeknél. A többi fajtát alkalmazhatják mobilkészülékekre, vagy polcokon, melyek a boltokban mutatják a termékek információit.
Bár az Ntera NCD-je nem igényel mozgatható alkatrészeket, a kijelző képtelen a képpontokat elég gyorsan ki és bekapcsolni ahhoz, hogy televízióknál, vagy számítógépeknél alkalmazni lehessen. Ennek valószínűleg az az oka, hogy az elektrokromikus kijelzőknek egy kis időbe telik feltölteni.
Az Nter azt reméli, hogy a kijelző hamarosan nagy felbontásban is elkészül. Arra tervezték az elektródákat, hogy egyenetlen felszínt alkossanak, így maximalizálni lehet az elektrokromius molekulák számát. Ezzel sűrűbb, jobb kép hozható létre és lehetővé válik a képpontok gyorsabb ki- és bekapcsolása.
Forrás: Híradó.hu
|