FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Mikro-CT válthatja le a Röntgent

Mikro-CT válthatja le a Röntgent

  2005.03.05. 12:57

Az új készülék 1 milliószor részletesebb, háromdimenziós képet ad a csontokról és az érrendszerről.

A New Georgia Tech kutatása új módszert kínál a csontok gyógyítására és regenerálására az úgynevezett mikrokomputeres tomográfiával - mikro-CT - , mely 1 milliószor részletesebb képet kínál, mint a hagyományos CT szken.

Az új eszköz egyidejűleg figyeli mind a vaszkularizáció -regeneráció közben az a folyamat, melynek során a vérerek behálózzák a szöveteket - , mind az ásványiasodás - azon folyamat, melynek során ásványi kristályok jönnek létre a regenerálódó csont megerősítésére - folyamatát úgy, hogy közben in vitro - az élő szervezeten kívül, laboratóriumi körülmények között, mesterséges környezetben - és in vivo - az élő organizmusban, szervezetben, természetes környezetben - háromdimenziós képeket készít.

A Georgia Tech kutatói az új technológiát arra használták, hogy olyan csontszövet helyettesítőket fejlesszenek ki, melyek kombinálják a csont allograftok - azonos fajból, de immunológiailag eltérő donortól származó beültetett szerv vagy szervrészlet - elérhetőségét és szerkezeti integritását, valamint a betegből származó szövetek jobb regeneráló tulajdonságait.

A hagyományos röntgennel ellentétben, mely csak a csont jelenlétét mutatja ki kétdimenziós képen, az új mikro-CT technika nagyfelbontású, háromdimenziós képet nyújt az érhálózat kiépüléséről és az ásványiasodásról a csontregeneráció alatt. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a szakemberek optimalizálják az implantátumok szerkezetét.

Dr. Robert Guldberg szerint a 3D-s technikával mennyiségileg határozhatják meg a vérérképződés és ásványiasodás mértékét, hogy kiértékelhessék a szöveteket és felgyorsíthassák a csontfunkciók helyreállításának folyamatát. Az orvosok eddig is tudták, hogy a vaszkularizáció nagyon fontos folyamata a csontregenerálódásnak, de még sosem állt jobb technika a folyamat megfigyelésére, mint most.

Guldberg csapata mikro-CT képalkotás segítségével tanulmányozta a csonttörés gyógyulását és a nagyobb csontdefektusok - tumor eltávolítása után vagy egyéb töréses sérülések estén - helyreállítását. A nagy csontdefektusokat tipikusan allograftokkal szokták gyógyítani, mivel a nagy szerkezeti darabok emberi donoroktól elérhetőek.

Ám az allograftok esetében fennáll a donortól a páciensbe történő fertőzés szállításának esélye, ami a csontot vagy teljesen sterillé vagy halottá teszi. Az allograftok ennélfogva nem rendelkeznek élő sejtekkel, melyek egyéb esetben segítenék az implantátumok megfelelő integrálódását a meglévő csontba. Emiatt nem is gyógyulnak olyan jól, mint az autograftok - a beteg saját szövetei - és 30 százalék az esély arra, hogy egy éven belül ismét eltörnek. Az élő autograft csont jobban integrálódik, ám ilyen esetekben túl nagy a javítandó csontfelület, és emiatt a páciensből túl sok saját csontszövetet kellene eltávolítani a regeneráláshoz, ami viszont további fájdalmat okoz.

A Georgia Tech mikro-CT-jét eddig arra használták, hogy olyan megközelítéseket dolgozzanak ki, melyekkel növelhető vagy kiváltható a csontgraftok használata. Guldberg és kollégái például számos olyan stratégiát fejlesztettek ki, melyekkel revitalizálható az elhalt allograft. Például ha ezeket az implantokat élő csontvelő sejteket tartalmazó vagy bioaktív géneket hordozó bioanyagba burkolják, akkor jelentősen nő a regeneráció és az implant integrálódásának folyamata.

Míg a hagyományos csontszkennelés némi támpontot ad az orvosoknak a csontsűrűségről, addig a mikro-CT sokkal részletesebb információkat közöl a csont szerkezetéről és a véráramról. Bár klinikailag még nem elérhető, ez a technika precedens nélküli, mérhetetlenül részletes adatokkal látja el a kutatókat a csont implantátumokról és azok integrálódásáról.

Azontúl, hogy a csont regenerálódásának megfigyelését megkönnyíti, a mikro-CT háromdimenziós képet ad az érhálózatról, így segíthet feltérképezni az érsérüléseket, a hát porckorong elváltozásait, emellett segít a daganatok korai kiszűrésében.




Forrás: Híradó.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom