FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Mágikus tégla az atomban

Mágikus tégla az atomban

  2005.03.06. 09:57

A periódusos rendszerről lemaradó szupernehéz atomok magja szuperrövid élettartamú. A komputeres modellezés segítheti a hosszú életű nehézelemek létrehozását.

Az amerikai energiaügyi minisztérium Oak Ridge-i laboratóriumában (ORNL) fejlett számítástechnikával és kísérletekkel igyekeznek megérteni a periódusos rendszeren túli szupernehéz elemeket.

A Nature magazinban megjelent, lengyel és belga kutatókkal folytatott közös munkát bemutató cikkből kiderül, hogy a szupernehéz elemek atommagja annyira tele van protonokkal és neutronokkal, hogy az túlterheli az őket összetartó fizikai erőket.

"A rendkívül nehéz elemek atommagjának stabilitásának előrejelzése régóta az atomfizikusok célja.
Ez a kutatás a legtöbb, amit azért tehetünk, hogy megjósoljuk magok struktúráját" - mondja Witold Nazarewicz az ORNL kutatója.

Ne bomolj

A dolgozat szerint a nehéz elemek magjában a protonok és neutronok téglaszerű lapos alakba rendeződnek. Az alak alapján meghatározható az atommag élettartama, amelyből kiderül, hogy mesterséges módon létrehozható-e vagy létezhet-e egyáltalán.

Az erős elektrosztatikus taszítóerő miatt a szupernehéz atommagok rendkívül rövid ideig léteznek.
"A szupernehéz atommagok élettartama milliszekundumokra tehető" - mondja Nazarewicz.

Bizonyos esetekben azonban az izotópok stabilabbak. Németországban, Japánban és Oroszországban végzett kísérletek alátámasztották azt az elméletet, hogy a nehéz elemek élettartama függ a protonok és neutronok elhelyezkedésétől.

Fél perc öröklét

A nagy számítási teljesítményt igénylő modellek azt jelzik, hogy az atommag "szülő" és izotóp "gyermeke" közti nagy alaki különbség hátráltatja a bomlást.

"Időbe telik, amíg a lapos tégla alakból deformált elnyúlt alakká bomlik. A protonok és neutronok változtatják a helyüket és ez az alakváltás nehézkes" - mondja Nazarewicz.

Egyes kísérletek arra mutatnak, hogy neutronok hozzáadásával kitolható az atommag élettartama. Sikerült az egyelőre névtelen 112-es elem életét a másodperc töredékéről harminc másodpercre növelni. A szupernehéz atommagok között a fél perces élettartam maga az öröklét.

Stabil héjak

A jó kötésű izotópok atommagjaiban olyan elrendeződés alakul ki, amelyet a fizikusok "mágikusnak" neveznek. Az ilyen magok a nemesgázokéhoz (hélium, argon, neon) hasonulnak, amelyek elektronhéja annyira stabil és zárt, hogy nem lépnek reakcióba.

Az atommagban is létrejöhetnek zárt és stabil proton-neutron héjak. Az ólom-208 a legnehezebb "duplán mágikus" atommag, amely 82 protont és 126 neutront tartalmazó zárt héjakból áll.

"Nem tudjuk, hogy mi az ólom-208 után következő duplán mágikus elem" - mondja Nazarewicz.

Rakják a neutront

Nazarewicz és kollégái úgy gondolják, hogy a nehéz elemeknél a protonok és neutronok összjátéka végül megközelítik a viszonylag stabil, "majdnem mágikus" állapotot.

"Ezeket az elméletek masszív számításokon alapulnak. Ugyanekkor laboratóriumi kísérletekkel próbálják megérteni az atommagütközés mechanizmusát. A neutronban gazdag rádióaktív atommagnyalábok, mint amilyen a duplán mágikus ón-132, segítségével rájöhetünk, hogyan lehet több neutront pumpálni ezekbe a szuper-nehéz elemekbe" - mondja Nazarewicz.



Forrás: index.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom