Háromdimenziós képernyők kiegészítők nélkül
2005.03.08. 13:41
Az újabb 3D-s képernyőkhöz nem kell speciális felszerelés és szemüveg, ráadásul több ember is nézheti azokat.
Egészen mostanáig a háromdimenziós képernyőket csak egy felhasználó számára tervezték. Christian Moller kutató viszont olyan 3D-s kijelzőt készített, melynek látható zónája pont egyenlő a televízióéval, így egyszerre korlátlan számú ember részesülhet az élményben.
A kijelző könnyen méretezhető és lapos. A siker egyik része, hogy az új képernyő képes a Dr. Adrian Travis által kifejlesztett Wedge technológia alkalmazására.
A technika holografikus képet jelenít meg, egy sor egyedülálló tulajdonsággal, többek között valós 3D élménnyel, azaz az ember szó szerint körüljárhatja a kivetített tárgyakat. Nincsenek korlátozások a fejmozgást és a nézők számát tekintve, az előadást tökéletes színek és felbontás jellemzi, a kijelző lapos, nincs szükség semmilyen kiegészítő felszerelésre.
Az 1,5 millió fontos kísérlet során már készítik az épület nagyságú háromdimenziós kivetítő rendszert, mely alkalmazható lesz a mozikban és egyéb szórakoztató helyeken is.
A tervezők munkája is könnyebb lesz
A CeBit kiállításon közben a német Fraunhofer Intézet bemutatott egy olyan technológiát, mely háromdimenziós képeket generál tervező mérnökök számára. A Free2C speciális szemüvegek nélkül működik. Ez az aspektus rendkívül fontos a mérnökök számára, akár egy űrhajó, új ház vagy autó tervezésénél.
A tervezőmunka egy része még a hagyományos módon, két dimenzióban történik. A német kutatók ehhez a CAD programot alkalmazzák. A tervező hagyományos módon dolgozik, leszámítva , hogy egy gombnyomásra a munka háromdimenziós képe megjelenik előtte. Ezzel könnyebbé válik a funkcionalitás és a tervezés végső szakaszának kivitelezése.
A monitor háromdimenzióban jeleníti meg a tervezett objektumot fotó-realisztikus minőségben. A modellek úgy tűnnek, mintha a monitor előtt függenének, hasonlóan egy hologramhoz. A mélység eléréséhez a kétdimenziós képernyőn, a rendszer két elkülönült képet hoz létre, az egyiket a jobb, a másikat a bal szem számára. Ezek a képek aztán finom függőleges sávokkal kerülnek törésre és váltakozó szekvenciában újrarendezésre.
A kijelző előtt egy speciális objektív kezeli a megfelelő optikai beállítást, ezzel kiküszöböli a hatás eléréséhez általában szükséges szemüveget. A meghajlított felszínű lencse két irányba töri meg a fényt.
A fénysugarakat a készülék a jobb szemhez igazítva eltolja jobbra, a bal szem számára balra. Így a szemlélődőt mindig a megfelelő képet látja, mivel a monitorra erősített kamera követi a fej mozgását. Ha a felhasználó mozog, az objektívsor automatikusan eltolódik, hogy beállítsa az új látószöget.
Forrás: Híradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=26279
|