FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Cyberjövő: agyhullámokkal irányított művégtagok

Cyberjövő: agyhullámokkal irányított művégtagok

  2005.03.19. 07:52

Az agy-számítógép interfész rendszerek, bár még mindig fejlesztési és kísérleti fázisban vannak, egyre közelebb kerülnek a gyakorlati felhasználáshoz.

A Washington egyetem kutatói nemrég négy epilepsziás embert tanítottak meg a számítógép kurzorának gondolatokkal való irányítására. Bár az agy-számítógép interfész rendszerek kereskedelmi felhasználása még jó néhány évre van, a kísérletek szerint a betegségek egy részét kezelni lehet ezekkel az új technológiákkal, írta a livescience.com.

Remény a bénult betegeknek

Az epilepsziás betegeknek, akik eredetileg agyműtétre vártak, jelérzékelő elektródákat kapcsoltak agyuk felszínére. Ezek segítségével a kutatók meghatározhatták, hogy milyen mozdulatokhoz milyen agyi jelzések kapcsolódnak. Ezután a jeleket összeillesztették a számítógép kurzorának mozgásával.
Pusztán azzal, hogy a mozgásokra koncentráltak, a betegek rövid gyakorlás után 70 százalékos pontossággal voltak képesek irányítani az egeret, sőt, egyikük 100 százalékos eredményre is képes volt.

Egy másik, a Brown egyetemen végzett kísérletben az érzékelőt az agy elsődleges motoros kérgének felszínére helyezték. Az érzékelő egy milliméterre hatolt be az agyba, hogy érzékelje a motoros neuronok elektromos impulzusait. Hetente kétszer a résztvevő kurzormozgató feladatokat kapott, melyeket gondolataival kellett elvégeznie.

A kezdetek

2003-ban a Duke egyetem kutatói rhesus majmokat tanítottak meg egy valós idejű robotkar irányítására mindössze egy videoképernyő és saját gondolataik segítségével. A majmok kis idő múlva úgy használták a robotkart, mintha sajátjuk lenne.

Miguel Nicolelis kutató jelzésérzékelő mikro-elektródák sorát ültette be egy majom agyába, majd megtanította az állatot egy joystick segítségével a számítógépes kurzor mozgatására. Ezután egy robotkarral helyettesítették a joysticket és néhány nap múlva a majom rájött a kurzor és a kar mozgatásának kapcsolatára. Miután a joysticket is elvették tőle, a majom feladata az volt, hogy rájöjjön: a kurzort és a robotkart saját karjának mozgatásával is képes irányítani. Ez néhány napos gyakorlás után sikerült, ezzel létrejött az első neuroprotézises végtag, egy idegi impulzusokkal irányított művégtag.




Forrás: ma.hu
http://ma.hu/page/cikk/aj/0/116015/1

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom