Cyberjövő: agyhullámokkal irányított művégtagok
2005.03.19. 07:52
Az agy-számítógép interfész rendszerek, bár még mindig fejlesztési és kísérleti fázisban vannak, egyre közelebb kerülnek a gyakorlati felhasználáshoz.
A Washington egyetem kutatói nemrég négy epilepsziás embert tanítottak meg a számítógép kurzorának gondolatokkal való irányítására. Bár az agy-számítógép interfész rendszerek kereskedelmi felhasználása még jó néhány évre van, a kísérletek szerint a betegségek egy részét kezelni lehet ezekkel az új technológiákkal, írta a livescience.com.
Remény a bénult betegeknek
Az epilepsziás betegeknek, akik eredetileg agyműtétre vártak, jelérzékelő elektródákat kapcsoltak agyuk felszínére. Ezek segítségével a kutatók meghatározhatták, hogy milyen mozdulatokhoz milyen agyi jelzések kapcsolódnak. Ezután a jeleket összeillesztették a számítógép kurzorának mozgásával. Pusztán azzal, hogy a mozgásokra koncentráltak, a betegek rövid gyakorlás után 70 százalékos pontossággal voltak képesek irányítani az egeret, sőt, egyikük 100 százalékos eredményre is képes volt.
Egy másik, a Brown egyetemen végzett kísérletben az érzékelőt az agy elsődleges motoros kérgének felszínére helyezték. Az érzékelő egy milliméterre hatolt be az agyba, hogy érzékelje a motoros neuronok elektromos impulzusait. Hetente kétszer a résztvevő kurzormozgató feladatokat kapott, melyeket gondolataival kellett elvégeznie.
A kezdetek
2003-ban a Duke egyetem kutatói rhesus majmokat tanítottak meg egy valós idejű robotkar irányítására mindössze egy videoképernyő és saját gondolataik segítségével. A majmok kis idő múlva úgy használták a robotkart, mintha sajátjuk lenne.
Miguel Nicolelis kutató jelzésérzékelő mikro-elektródák sorát ültette be egy majom agyába, majd megtanította az állatot egy joystick segítségével a számítógépes kurzor mozgatására. Ezután egy robotkarral helyettesítették a joysticket és néhány nap múlva a majom rájött a kurzor és a kar mozgatásának kapcsolatára. Miután a joysticket is elvették tőle, a majom feladata az volt, hogy rájöjjön: a kurzort és a robotkart saját karjának mozgatásával is képes irányítani. Ez néhány napos gyakorlás után sikerült, ezzel létrejött az első neuroprotézises végtag, egy idegi impulzusokkal irányított művégtag.
Forrás: ma.hu http://ma.hu/page/cikk/aj/0/116015/1
|