Automatikus információkereső a neten
2005.03.22. 07:41
Amerikai kutatók kifejlesztettek egy olyan keresőmotort, mely az emberekre fókuszál és automatikusan azonosítja az online információkat az egyénekről, valamint részletes összefoglalókat készít az adatokból.
A Google és a Yahoo keresőkhöz hasonlóan, a ZoomInfo átvizsgálja és címkézi a weboldalakat. Ám ahelyett, hogy egy keresésre válaszképpen felszolgálná a keresett oldalakat, megpróbálja azonosítani a felhasználót és speciális információkat szerezni róla.
A kereső dobozba egy név beütése után a felhasználó egy listát kap a hasonló érdeklődésű egyénekről. Az összefoglalókra kattintva, megtudhatja a többiek munkahelyi címét, cégének nevét, régebbi munkáit és egyetemeit. Az oldal ingyenesen használható, hétfőtől érhető el. Kifejezetten fejvadászoknak, újságíróknak, toborzóknak lesz hasznos. A jövőben a ZoomInfo hirdetésekkel és tényleges keresésekkel is foglalkozik majd, ám jelenleg elsődleges feladata még több előfizetőt szerezni a cégnek.
A vásárlós weboldalak, mint a Froogle és a Shopping.com már automatikusan kivonatolják az online áruházak termékeinek árait. Ám ez sokkal könnyebb, mint azt kikeresni, hogy ki mivel foglalkozik, hol dolgozik, mindehhez ugyanis rengeteg céges weboldalt, újságcikket és sajtóközleményt kell átolvasni.
Az InfoZoom olyan algoritmusokat használ, melyek kiválogatják az igéket és a megfelelő főneveket, mellyel a program rákereshet a nevekre. Az algoritmusok emellett a szövegösszefüggéseket is vizsgálják és kiválasztják azon mondatokat, melyek a keresett emberekről szólnak. A teljesen új információkat összehasonlítják az adatbázisban már szereplő ismert nevekkel, szakmákkal, fokozatokkal és egyetemekkel.
A szövegek átnézése lehetővé teszi, hogy a ZoomInfo csoportosítsa a különböző helyeken talált információkat és ugyanazon embereket, valamint, hogy elkülönítse a különböző embereket, akik ugyanazon névvel rendelkeznek. Bár a keresőmotor jelenleg 25 millió emberről tartalmaz adatokat, azok nagy része még nem teljes és pontos. George W. Bush elnök például még a Brit miniszterelnökként, Florida és Massachusetts kormányzójaként jelenik meg a rendszerben, míg a New Scientist magazin szerkesztői a Scientist magazin szerkesztőiként vannak felsorolva.
A fejlesztők szerint a feladat nehézsége és nem a technológia az, mely pontatlanná teszi a kezdeti működést. A színészek, hírességek és újságírók ugyanis sokkal nehezebben sorolhatóak be, mint a mérnökök és a cégvezetők, mivel neveik rendkívül különböző médiumokban jelennek meg, ráadásul számos kontextusban.
Az adatvédelmi szakértők máris támadják a technológiát, mivel az az emberekről beleegyezésük nélkül gyűjti az adatokat. Ám a fejlesztők szerint az információk kifejezetten a munkahelyhez és oktatáshoz köthetők, melyek nagy része szabadon hozzáférhető az interneten.
Forrás: Hiradó.hu
|