FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Igazi napfény a kezeinkben - viszlát villanyszámla!

Igazi napfény a kezeinkben - viszlát villanyszámla!

  2005.03.25. 06:42

Amivel a hibrid autók felkeverik az autóipar iszapját, azzal a hibrid napfény lehet a következő nagy áttörés. Ez a szerkezet ugyanis a napfény előnyeit ötvözi a hagyományos elektromos világítás konzisztenciájával.

A hibrid napvilágítás (HSL) különbözik a hagyományos napenergiától, mely a napfényt elektromossággá alakítja. A HSL ugyanis befogja a napfényt és azt közvetlenül a szobába irányítja egy optikai szál segítségével. A nagyon kevés napfény vagy borús idő esetén a HSL fény elektromosságot alkalmaz az állandó megvilágítás előállítására.
(Fotó: ORNL/Solar Energy Technologies Program)

Ha egy több emeletes épület tetőterében alkalmazzák, a HSL a begyűjtött napfény 50 százalékát képes belső világítássá konvertálni. Ez sokkal hatékonyabb, mint a napcellák, melyek a napfény körülbelül 15 százalékát alakítják elektromossággá, majd ezt vissza fénnyé. Mivel a villanykörték rengeteg energiát veszítenek hő formájában, a végeredmény, hogy a napfénynek csak 2 százalékát használják fel.

A napfény közvetlenebb használata mellett a HSL fény sokkal kevesebb hőt termel, mint a hagyományos égők, ami azt jelenti, hogy kevesebb energia megy el a légkondicionálásra. A HSL emellett a fény teljes spektrumát kínálja, míg a fluoreszkáló körték csak bizonyos hullámhosszakat adnak vissza. A teljes spektrumú természetes fénynek előnyei is vannak. Az egyik tanulmány kimutatta, hogy a természetes fénnyel megvilágított üzletek akár 40 százalékkal is növelhetik eladásaikat, mert az emberek szívesebben mennek be ezekbe.

A HSL-t már piacra dobták kereskedelmi épületekben, ahol a megvilágítás teszi ki a villanyszámlák nagy részét. A HSL technológia tető napfény-gyűjtőket alkalmaz - ezek 1,2 méter átmérőjű tányérok -, melyek GPS chipek segítségével követik a Napot. A tányérok a napfényt
127 optikai szálra fókuszálják, melyeket egy húrrá fogtak össze a kutatók.

A szálakat - melyek olyan rugalmasak, mint a fénycső - aztán egy hibrid lámpához csatlakoztatják.
Ezen lámpa különleges szóró rudakkal rendelkezik, melyek minden irányba továbbítják a fényt.
Egy tányér 8 hibrid lámpát képes ellátni, amelyek 929 négyzetméter területet képesek bevilágítani. A kutatók szerint nagyszerű fényforrásról van szó. A szálakat az ember nyugodtan megérintheti, mivel a napfény-gyűjtők kiszűrik az infravörös fényt, a spektrum azon részét, mely a hagyományos körtékben jelentős hőt termel.

A hibridlámpák mesterséges erőforrásokkal állítják elő a fényt. A fotoszenzorok automatikusan beállítják, mekkora árammennyiség kell a szoba teljes bevilágításához. Napos időben a kutatók képesek voltak annyi napfényt befogni, hogy azzal 80 százalékban mesterséges fényt állítsanak elő. Ha a Napot eltakarja egy nagyobb felhő, a fényellátás akkor is csak 5 százalékkal csökken a szobában.

Az optikai szálak akkor is fényt veszítenek, ha túl hosszúak. Ennélfogva sokkal jobb, ha a megvilágított szoba közvetlenül a tetőtéri tányérokhoz csatlakozik. A hibridvilágítás ötlete már a hetvenes években felmerült, ám igen nehéz volt megfelelő technikát előállítani.

Japán kutatók korábban már fejlesztettek ki napfény-gyűjtőket üvegből készült, optikai szálakkal, melyek még hőállóbbak, de az egész rendkívül drága volt és nehezen fejleszthető. Az akkori konstrukció 40 ezer dollárt kóstált és szintén 929 négyzetmétert tudott megvilágítani.

Duncan Earl és csapata jelentősen lefaragta ezen költségeket, mivel nem üveg, hanem műanyag optikai szállal dolgoznak, valamint műanyag tükrökkel. Még csak prototípus fázisban vannak, de szeretnék a költségeket 3000 dollárra csökkenteni és 929 négyzetmétert bevilágítani.

Ha ezt sikerül kivitelezni, akkor az új technika 2-3 éven belül forradalmasíthatja az elektromos ipart és töredékére csökkentheti a villanyszámlákat. Az Oak Ridge Nemzeti labor néhány tesztet is végzett a HSL-lel. Az egyikben a kutatók rájöttek, hogy a gyűjtőkön át érkező napfény figyelemreméltó vöröses színárnyalattal rendelkezik naplemente és napfelkelte esetén.

Először azt hitték valamilyen baj van, ám aztán rájöttek, hogy az emberekre jótékony hatással van a színváltozás. Egy kicsit álmosabbak lettek, és igen értékelték a vöröses árnyalatot. Este pedig ez a szín azt is jelezheti, éppen ideje hazamenni.

A kutatók egyéb tanulmányokat is végeztek, melyek azt mutatják, hogy a természetes fény igen fontos az emberi test belső ritmusához.
Egyes orvosok szerint az időszakos depresszió egyik oka is a teljes spektrumú természetes fény hiánya. Ám talán a legmeglepőbb tény, hogy az emberek sokkal szívesebben vásárolnak a napfénnyel megvilágított boltokban. 1999-ben már kimutatták, hogy kapcsolat van a megnövekedett eladás és a megvilágítás között.




Forrás: Hiradó.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom