FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Energiaellátás nanotechnológiával

Energiaellátás nanotechnológiával

  2005.03.27. 09:56

A nanotechnológia fejlődésével a jelenlegi energiaszolgáltatás versenyképes alternatívái jelennek meg. Hatékonyabb, olcsóbb, a környezetre kevesebb veszélyt jelentő technológiák - áll a Rice Egyetem új tudománypolitikát kidolgozó jelentésében.

A 2003. májusban, több mint ötven vezető amerikai tudós, például a fullerént feltaláló (és a neves houstoni egyetemen dolgozó) Nobel-díjas Richard Smalley közreműködésével megtartott Energia és Nanotechnológia konferencián alapuló jelentés egyértelműen a nanotudományokhoz köti a XXI. század egyik (Smalley szerint a) legfőbb technológiai kihívásának tűnő energiabiztonság és ellátás új lehetőségeit. Mindez azt is eredményezné, hogy az Egyesült Államok és a nyugati világ kevésbé függene a közép-keleti olajtól és természetes gázoktól.

Még időben kellene megtenni a szükséges intézkedéseket, hiszen szakértői vélemények alapján a problémát súlyosbítaná, hogy 2030-ra, technológiai áttörés nélkül a Föld lakosságának jelentős része - több mint egymilliárdan - modern elektromosság nélkül maradna.

A sikerhez túl kell lépni a szinte csak tervszinten létező új, hidrogénalapú energiarendszereken is.
A többi potenciális "tiszta" forrás hasznosításához - geotermikus energiához, cseppfolyósított természetes gázokhoz, gázhidrátokhoz, stb. - egyértelműen a "nanovilágokon" keresztül jutunk el.

Energetika nanoalapokon

Smalley a nanotechnológia két oldalát különbözteti meg egymástól: a biotechnológiában manifesztálódó "nedves" a sejt- és vírusszintű molekuláris gépezetekre vonatkozik, míg a "száraz" közvetlenebb módon kapcsolódik az energetikához. Idetartozik az elektromos és hőtermikus vezetés kérdése; nanotech-alkalmazásokkal a magasabb hőmérséklettel szembeni nagyobb ellenállás, szilárdabb eszközök várhatók. A század közepére a ma elfogyasztott energiának a kétszeresét biztosító, nem-hagyományos - nem olajon és természetes gázokon alapuló -, könnyen hozzáférhető, tiszta és olcsó forrásra lesz szükség. Viszont a jelenlegi hosszútávú, 2050-re várható kereskedelmi forgalmazású nanotech kutatásfejlesztési projektek mellett rövidtávúak, 2015 és 2020 között alkalmazhatók iránt szintén komoly igény mutatkozik.

Az új "energiatudományi" felfedezések rendkívül költségesnek tűnnek - becslések szerint eleinte évi tíz-, idővel húszmilliárd dollárra rúgnának. "A kutatás forradalmi előrelépéseket céloz meg a nap-, a szélenergia, a fúziók, az újgenerációs atomreaktorok, az üzemanyagcellák, az elemek, a széndioxid-kibocsátás jelentős csökkenését eredményező hidrogén-előállítás, a tárolás, a közlekedés területén, és a mindezeket a forrásokat összekapcsoló elektronikus energiai hálózat kiépítésében" - áll a jelentésben. Úgy, hogy az új technológiák mellett a már létezőket is folyamatosan kell fejleszteni, tökéletesíteni.

Földi Apolló program

A tudósok egyértelműen megfogalmazták, hogy léptékében és hatásában csak az Apollo Programhoz fogható nanotechnológia alapú energia-kutatási program szükséges. Tizennégy nagy kihívást azonosítottak: az előállítási költségek drasztikus csökkentését minden területen, új szupererős és rendkívül könnyű anyagok, fotovoltaikus félvezetők kidolgozását, a számítógépek és szenzorok nanoelektronika általi forradalmasítását, és így tovább.

A nanotechnológia első hatásai a hőmérséklet szabályozásától erősen függő energiatovábbításban, valamint a tárolásban várhatók. A szénalapú nanocsövek és más "egzotikus anyagok" csökkentik a nagytávolságú szállítások költségeit. Hatékonyabbá válnak a rendszerek. A világítási és elektromos-hálózati technikák szintén megújulnak: a továbbítás forradalmának eredményeként az elosztott elektromosság mellett távoli forrásokból, például napenergia-kollektorokból ugyancsak hozzáférhetünk a szükséges energiához. "Az energia nemcsak azért egyedülálló, mert választ ad a legtöbb problémánkra, hanem mert tehetünk is érte valamit" - összegez Smalley.




Forrás: index.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom