FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Bevásárlókocsi navigációs rendszerrel

Bevásárlókocsi navigációs rendszerrel

  2005.03.31. 07:10

Beszélő pénztárgép, árut rendelő polc, recepteket soroló tájékoztató oszlop - néhány éven belül a magyar üzletek felszerelése is alaposan átalakulhat.

A technika fejlődik, a kereskedők pedig nem maradhatnak le egymástól a vevőkért folytatott küzdelemben.

A hétvégi nagybevásárlás - bármilyen rutinosan és célratörően végezzük is - többórás művelet.
Hosszas kutatás az akciós termékek után, címkék, árcédulák böngészése, sorban állás a zöldségesmérlegnél, majd némi tanácstalanság: melyik ábra jelöli a kosarában lévő zöldséget vagy gyümölcsöt, végül a várakozás a kasszánál. Mindez már ma is lehetne sokkal egyszerűbb.

Nyugat-Európában több kereskedelmi lánc teszteli azokat az új eszközöket, amelyek mind a vevők, mind a kereskedők életét megkönnyítik. Megszűnhet például a sorban állás, ha a mostani vonalkód helyett úgynevezett rádiófrekvenciás azonosítót (RFID) ragasztanak a boltban kapható árucikkekre.
A címke rádiójeleket küld egy érzékelő kapunak, amely leolvassa és összeadja az adatokat.
Mivel a pénztárosnak nem kell beütnie vagy a vonalkód-leolvasó előtt elhúznia az árut, a vevőnek a kasszánál ki sem kell pakolnia a kosarából.

Az RFID "okosabb" a vonalkódnál, hiszen több információt tud tárolni, így nemcsak a fizetést könnyíti meg, hanem a boltok készletnyilvántartását is. Segítségével a kereskedő pontosan tudja, miből, mennyi van raktáron. Az RFID elterjedését gátolja, hogy ma még meglehetősen nagyméretű és drága, egy címke körülbelül 80 forintba kerül. Szakértők szerint ezzel a technikai megoldással akkor találkozhatunk majd a boltokban, amikor a címke ára tíz forintra csökken.

A kereskedők életét könnyíthetik meg az intelligens polcok is, amelyek azonnal jelzik, ha a rajtuk elhelyezett tárgyak közül egyet levesznek. A raktárosok így pontosan tudják, melyik termékből fogy a legtöbb, miből kell hamarosan rendelni. Az összes bolt összes polcának jeleit a világhálón keresztül a gyártók is összegyűjthetik, így a valóságos igényekhez tudják alakítani a termelést. Az intelligens polc a leárazások esetén is megkönnyíti az eladó munkáját, hiszen a címkék cserélgetése helyett a számítógép előtt ülve meg lehet változtatni a kiírt árakat.

A butikok számára fejlesztik ki az okos próbafülkét. A szerkezet megmutatja, hogy áll a vevőn a kiszemelt ruhadarab - anélkül, hogy azt magára öltené -, és a gép övet, sálat, táskát, ékszereket és más kiegészítőket is ajánl az öltözékhez. A próbafülkében felszerelt számítógép öltözködési tanácsokat is ad a vásárlónak.

Néhány éven belül számíthatunk az új generációs bevásárlókocsik megjelenésére is. Ezeket nem aprópénzzel, hanem vásárlói azonosító kártyával lehet majd használni. A kártya behelyezése után a kocsira szerelt képernyőn át mindenféle adatot hívhatunk le. Mit vásároltunk legutóbb, hol találhatók azok a termékek, amelyeket meg szeretnénk venni, milyen akciók vannak? A kocsi leolvassa a benne felhalmozott cikkek árát, így még a fizetés előtt egy gombnyomással megtudhatjuk, mennyi pénzt hagyunk a kasszában.





Hasznos tudnivalókat azonban nemcsak a bevásárlókocsi, hanem a boltokban ugyancsak néhány éven belül elhelyezni tervezett információs pontok is szolgáltatnak. Egy-egy ilyen kioszknál recepteket hívhatunk le és nyomtathatunk ki, az ételhez megfelelő bort választhatunk, megismerkedhetünk a különféle sajtok jellemzőivel, és azt is megtudhatjuk, hogyan kell használni az új konyhai robotgépet.

Okosabbak lesznek a mérlegek is. Elég lesz rájuk tenni az árut, a gép magától felismeri, hogy körtéről vagy káposztáról van-e szó, majd megadja a súlyt és kinyomtatja az árcímkét. Bár a kassza előtti sor megszűnésére nem számíthatunk, a csupán néhány terméket megvásárlók kiszolgálására a nagyobb üzletekben automata pénztárakat helyeznek el. A vevő csak átviszi a terméket egy érzékelőkapun, az leolvassa és összeadja a kosárban lévő termékek árát, majd kinyomtatja a számlát.
Fizetni az automatába dugott bankjegyekkel vagy hitelkártyával lehet.




Forrás: nol.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom