FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Digitális kórház: a szoftver is életmentő lehet

Digitális kórház: a szoftver is életmentő lehet

  2005.03.31. 07:13

Nem csak az egészségügyi személyzeten múlhat ma már a páciensek élete.

Az egészségügyi informatika egyre nagyobb szerepet foglal el a kórházi infrastruktúrában.
A témával kapcsolatos összefoglaló jelent meg a Busiess Week online oldalain és a legutóbbi papíros kiadás címoldali sztorijaként, mint a Busieness Week European Insider hírlevél legutóbbi száma figyelmeztetett rá.

Hogyan alakul át a kórház a kor igényeihez?

A szerkesztők egy orvost, egy nővért és egy műszaki szakembert kérdeztek róla egy New Jersey állambeli egészségügyi központban. A téma áttekintését egy prezentáció és több háttéranyag segíti.

Orvosi esetek

A megkérdezett intézményben jelentős informatikai beruházásokat eszközöltek. Ennek köszönhetőleg egy sereg hibás terápiás javaslatot sikerült kiküszöbölni, és a kórház halálozási statisztikája is javult, tehát emberi életeket mentett ez a beruházás. Tipikus eset: a nyilvántartás szerint a beteg problémájára kézenfekvően felírható gyógyszer nem szedhető együtt azokkal, amelyeket a beteg már szed.
De ez csak az egyszerűbb esetek közül való.

Adatszigetek

A pontos információ tehát életeket menthet. Nem úgy a pontatlan, vagy a mai helyzetre még mindig leginkább jellemző: a szerteszét szórt adatok siserhada. Minden intézmény, kezdve a háziorvostól a legkülönbözőbb kórházakig és egészségügyi centrumokig, külön nyilvántartást vezet a páciensekről, akinek a zsebében meg olykor egy sereg ismeretlen származású lelet lapul. Így az automatizált vényíró rendszer akár komoly hibákat is okozhat, nem tudván egy másik információszigeten elhelyezkedő adatokról. Így aztán a rendszer ellen még olyan patinás folyóiratokban is megjelentek szkeptikus hangok, mint az Amerikai Orvosi Magazin. Ha valami nem lehet abszolút tökéletes, akkor inkább nem is kell???

Integrált rendszer, adatbázisokkal

A megoldás, műszaki oldalról, csak az egészségügyieknek ismeretlen, a hagyományos informatikai alkalmazási területeken már vagy fél évszázada létező technológia: az adatokat adatbázisokba kell gyűjteni. Ez azonban a helyi szokások, a partikuláris érdekek és időnként a személyiségi jogi törvények helytelen értelmezése miatt egyre nehezebb, és tényleges hibákkal is terhelt. A digitális adatok kezelésének a veszélyeihez nem szokott egészségügyi személyzet akár vétlenül is tud hibázni, amin csak alapos informatikai képzéssel lehet segíteni. Egy ilyen új támogató rendszer kulcsproblémája tehát az oktatás! Továbbá, a műszaki fejlesztők és az alkalmazók szoros együttműködése a szükséges támogató funkciók kidolgozása közben.

Szélessávú lokális mobilhálózat

A cikkíró hozzáfűzi még, hogy az oktatáson túl a sikeres kórházi rendszerek működését komoly rádiós szélessávú lokális hálózati rendszerrel is segíteni kell. Kisebb intézményeken belül 54 Mbps sebességű WiFi, a közepesekben minimum 11 Mbps sebességű WiFi, a kiterjedtekben, vagy a több, de közeli telephelyesekben pedig a legújabb WiMAX régionális rádiós hálózati rendszer telepítése tanácsos.
A mobil gyártók még adósak ezekben a sávokban is használható egészségügy-specifikus kézi eszközök kifejlesztésével. Ez egy fontos új piaci fejlesztési terület, nem is kis piacon, nemde?

Integratív medicina


Ugyancsak fontos, akár hazai intézményeinkben mintarendszerként is felkarolható kutatási irány volna, a gyógyszerrendeléshez csatlakozó alternatív kezelési tanácsokat is ismerő szakértői rendszerek kifejlesztése. Gyógynövény, fiziko- és fizioterápiás, mágnes-és fényterápiás stb. csatlakozó kezelések javallatai. A megoldás a WS-I szabványok szerint megvalósítandó webalkalmazásként volna a legpraktikusabban használható, részben a lokális hálózaton, részben akár az egész világhálón át (minimum egy országos regionális központtal, főként a nyelvi korlátok miatt).

A korábbi gyógyszerkönyv digitális metamorfózisaként. Ezért aztán minden egészségügyi ponton szélessávú hálózati elérésre van szükség, hogy az utolsó eldugott falu háziorvosa is egyenlő esélyekkel dolgozhasson. (Megjegyzendő: a hazai orvosok kliensgépeinek a lecserélése nem föltétlen szükséges. Webinterfész, Windows terminál, vékony kliens szoftver átmenetileg a korábbi gépekkel is tud hozzáférést nyújtani a fejlettebb technológiai háttérhez. A hálózati interfész a kritikusan fontos technológiai tényező.)





Forrás: Prím Online

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom