Teret hódít a merőleges adatrögzítés
2005.04.06. 08:14
A mobilok és egyéb hordozható készülékek számára készített merevlemezek a közeljövőben akár egy treabytenyi adatot is képesek lesznek tárolni egy évszázados feldolgozó technológiának köszönhetően.
A Hitachi bejelentette, hogy "merőleges adatrögzítéssel" 230 gigatbitnyi adatot képes 6,4 négyzetcentiméteres lemezre rögzíteni. Az adattárolással foglalkozó ipar jelenleg hosszirányú adatrögzítést alkalmaz, mely azonban már elérte határait. A Hitachi eredménye azt jelenti, hogy 6,4 négyzetcentiméteres lemezen a jelenlegi 10 Gb helyett 60 Gb adat tárolható.
Az egy terabyte 1000 GB-vel egyenlő, ami elég 240 ezer zeneszám tárolására a normál kódolási aránnyal. A merőleges adatrögzítés úttörője egy XIX. századi dán kutató volt, Valdemar Poulsen, aki telegrafonjával demonstrálta a mágneses rögzítést.
A vásárlók azon igénye, hogy minél több adatot tároljanak, minél kisebb méretű eszközökre egyre nagyobb nyomást jelent a gyártókra. A technológiai ipar is egyre kisebb merevlemezeket tervez, melyek több információt tárolni, mely a legtöbb hordozható zenei lejátszóban alkalmazható.
Ahogyan az adattárolási árak lefelé zuhannak és a kapacitás növekszik, egyre több hordozható eszköz jön ki beépített merevlemezekkel. A múlt hónapban a Samsung bemutatta i300-as mobilját, mely 3Gb-s belső merevlemezével MP3 zeneszámokat és képeket képes eltárolni. Az elemzők előrejelzései szerint a merevlemezek száma 17 millióról 2006-ra 55 millióra nő majd.
Hagyományosan az ipar a hosszirányú rögzítést alkalmazza. Ezzel a módszerrel az adatokat horizontálisan lehet a rögzítő médiumra elhelyezni. Ám ezen eljárásnak is vannak határai. A legnagyobb probléma a merevlemez technológiában a szupermágneses hatás. Ez akkor jelentkezik, amikor a mikroszkopikus mágneses szemcsék a lemezen olyan apróvá válnak, hogy akadályozzák egymást.
Ez az eredmény gyakran csökkenti a mágneses irány megtartásának képességét. Amikor ez bekövetkezik, az adatok károsodnak. A merőleges rögzítési módszerek áthidalják ezt a problémát és az adatokat függőlegesen rögzíti a lemezre. Ez azt jelenti, hogy több hely van a lemezen, így több adat tárolható, valamint nagyobb tárolási sűrűséget lehet elérni.
A Hitachi 230 gigabitet képes tárolni négyzethüvelykenként úgy, hogy csökkenti a távolságot az olvasó/író fej és a rögzítő médium között 10 nanométerre. A cég 2007-ben kezdi el a merőleges adatrögzítő technikára képes merevlemezek kihozását. A következő 7 évben a merőleges rögzítés 10-szeres adatmennyiség növekedést jelent majd.
Forrás: Hiradó.hu
|