A tudósokat is meglepte a látásjavító chip
2005.04.07. 08:49
Amerikai kutatók olyan chipet készítettek, amely segít elejét venni a retinitis pigmentosa nevű szembetegségnek, írta a The Register. A Londonban a napokban zajló Vision 2005 konferencián bemutatott chip ráadásul az egyik szembe ültetve a másik szem látását is javítja, állítják a kutatók.
A két milliméteres átmérőjű fényérzékeny szilíciumchip egyes jótékony hatásait maguk a kutatók sem értik. Dr. Ronald Schuchard, a téma szakértője elmondta: nem tudni, miért hat a fénydiódákkal borított chip arra a szemre, amelybe be sem ültették; miért hat a retinának azon területeire, amelyeket a műtét során nem is érintettek; és mi lehet annak a magyarázata, hogy javítja a színfelismerő képességet, miközben maga a chip nem képes megkülönböztetni egymástól a színeket.
A chipet a kísérletek során tíz önkéntes szemébe ültették be, akiknek látásában meglepő mértékű javulást tapasztaltak. Egy páciens arról számolt be, hogy a chip hatására fejlődött kontrasztérzékelő képessége, és az operációt követően meg tudta különböztetni a sötétebb és világosabb felületeket, míg azelőtt csak szürkés ködfelhőt látott. Egy másik beteg azt mondta: a műtét után történt meg az, hogy húsz év után először képes volt látni a kék színt.
Forrás: index.hu http://index.hu/tech/ihirek/?main:2005.04.06.&217656
|