Ilyen (lesz) a 3G
2005.04.09. 08:29
Mi is az a mobil 3G? Mire lehet majd használni - és persze mennyiért? Hogyan működik, és ki veszi igénybe?
Ezekre a kérdésekre próbáltak választ adni a világ egyik legfejlettebb mobilpiaca, Norvégia tapasztalatai alapján a Telenor (az egyik magyar 3G-licenc tulajdonosának anyacége) szakértői.
A magyar mobilszolgáltatók tervei szerint a 3G itthon legkorábban az idei év végén - akkor is csak a fővárosban - lesz kipróbálható, és talán majd valamikor 2006 végén tudjuk szélesebb körben is használatba venni az UMTS-szabványú szolgáltatást. A tempó lassúnak tűnik ugyan, de ettől még tény: e téren nem sok európai ország jár előttünk. A kevesek közé tartozik például Norvégia is, ahol két éve indult útjára a 3G, és az előfizetői rendszer tavaly óta üzemel.
Kezdetben a mobiltelefonok szinte csak telefonhívások kezelésére voltak alkalmasak (ilyen készülék tartozott Magyarországon a 06 (60)-as számokhoz). A második generáció (Európában a GSM) már lehetővé teszi képek küldését és fogadását, valamint az internetezéshez létfontosságú adatforgalmat is. A Skandináviában, illetve például Japánban és Dél-Koreában rendkívül gyorsan népszerűvé vált 3G segítségével ezenkívül akár televíziót is lehet nézni a mobilon, de ugyanígy minden feltétel adott videohívások bonyolítására is.
Az új szolgáltatásokra kétségtelenül van igény: a 4,4 milliós Norvégiában jelenleg több mint egymillióan használják a 3G-t. Az új mobilhullám várhatóan a kevésbé fizetőképes országokon is végigsöpör, amire a szolgáltatók már most készülnek - Jon Fredrik Baksass, a Telenor vezérigazgatója kérdésünkre elmondta, az új piacokon, ahol most a fejlett országokhoz képest jelentős késéssel jelent meg a mobilkommunikáció - például Montenegróban, Oroszországban vagy Pakisztánban -, már elsőre igyekeznek olyan hálózatot kiépíteni, amely könnyen átállítható a 3G-re, így lényegesen kisebb ráfordítással el lehet érni a generációváltást.
A kétféle 3G-s megoldás közül az UMTS gyorsabb adatforgalmat tesz lehetővé, az EDGE viszont sokkal olcsóbb. Norvégiában az EDGE már most mindenhonnan elérhető, az épülő UMTS-hálózatban pedig 2007-re kell elérni a 84 százalékos területi lefedettséget. Ahol mindkét hálózat rendelkezésre áll, ott a televíziózásnál a mobilon is teljesen élvezhető marad a kép, videohívásnál pedig általában nemcsak a beszélőt, de a környezetét is fel lehet ismerni. A norvég tapasztalatokra is építve a Pannon GSM május végére Budapest mellett nyolc vidéki nagyvárosban is elérhetővé teszi a 3G-t, és hasonló ütemben épül a T-Mobile hálózata is.
Az északi országban virágzó együttműködés alakult ki az elektronikus médiumok és a távközlési cégek között, ami elősegítette, hogy idén már az összes országos televízió aznapi adásait mobiltelefonról is el lehet érni, a magyarországihoz hasonló áron. A Pannon Mobil Video nevű szolgáltatásnál a 3-4 perces klipekért 149-299 forintot kell fizetni, a hoszszabb alkotások pedig 69 forintos percdíjért jönnek át a mobilra. Ez a világon az egyik legnagyobb egy főre jutó GDP-t produkáló Norvégiában aprópénznek számít, nálunk viszont még sokakat visszatarthat a 3G-s mobiltévézéstől.
Forrás: nol.hu
|