A metán az új energiaforrás
2005.04.12. 06:40
Forradalmasíthatja a szénhidrogén alapú energiaipart, ha sikerül a felszínre hozni a mélytengeri medencékben magas nyomáson, vízmolekulákba zárt metánt.
Az olajtársaságok egyre több pénzt fordítanak az alternatív szénhidrogén-előfordulások feltárására. Az amerikai Gustavson cég ez irányban Magyarországon is kutat.
A közelmúltban a Mexikói-öbölbe indult és egy hónapig tartózkodik ott az Uncle John kutatóhajó, amely az amerikai kormány megbízásából a tengerfenék alatt feltételezett metánhidrát-előfordulásokból gyűjt mintákat. A tudósok ezek vizsgálatával szeretnék kideríteni, hogy a magas nyomáson, vízmolekulákba zárt metán hogyan hozható a felszínre. A rendkívül instabil szerkezet ugyanis földfelszíni körülmények között azonnal alkotóelemeire bomlik, a metán elillan – olvasható a Brookhaven National Laboratory által kiadott Science Daily internetes honlapján.
Az Egyesült Államok 1982-ben indított kutatási programot a metánhidrátkészletek felderítésére, a kitermelés lehetőségeinek kutatására. A program során állami forrásból több mint harmincmillió dollárt fordítottak erre a célra. Az egyelőre rejtélyes energiaforrás mennyiségét még megbecsülni sem lehet, egyes szakértők azonban úgy vélik, a metánhidrátban lekötött energiatartalék több mint kétszerese a föld összes kőolaj-, földgáz- és szénkészletéének. Az USA energiaügyi minisztériumában azzal számolnak, ha a feltételezett metánhidrátvagyon csak egy százalékát sikerülne kiaknázni, azzal az ország földgázkészletei több mint megduplázódnának.
Örökzöld téma, hogy meddig elegendők a föld kőolaj- és földgázkészletei – mondja Szabó György, az olajipari kutatásban szakértő TDE Kft. ügyvezetője, s hozzáteszi, a legtekintélyesebb olajipari szakmai szervezet, a Society of Petroleum Engineers szakértői szerint jelenleg a szénhidrogénkészleteknek legfeljebb egynegyedét érintik a kutatások. Vagyis számos még ismeretlen vagy legalábbis feltáratlan előfordulása lehet a szénhidrogéneknek. Ezek egyike az alacsonyabb áteresztőképességű geológiai szerkezetekben lévő, ezért a hagyományos szénhidrogén-előfordulásoknál nehezebben kitermelhető, úgynevezett tömött petróleum.
Az amerikai Gustavson cég egyebek mellett Magyarországon, a Makói-árokban végez ezzel kapcsolatos, sikerrel kecsegtető kutatásokat. Feltáratlan vagy inkább kihasználatlan tartaléknak tekinthető még a szénhez kötött metán is, amelyből Magyarországnak ugyancsak jelentős, mintegy 140 milliárd köbméternyi készlete van a Mecsekben. Kitermelésére vonatkozóan voltak már kísérletek, egyelőre eredménytelenül. Ágazati elemzők fontosnak tartják, hogy nemcsak a hagyományos előfordulások kimerülésének közeledése, de a kőolaj világpiaci árának emelkedése is felgyorsíthatja az alternatív előfordulásokkal kapcsolatos kutatásokat.
Forrás: Világgazdaság Online
|