Nanotechnológia a remény a fejlődő országok számára
2005.04.13. 08:05
A nanotechológia egy 63 kutatóból és szakértőből álló bizottság szerint a fejlődő világ energiatermelésére és tárolási módszereire jelentős hatással lehet.
A bizottság szerint a nanotudományok emellett jelentősen javíthatják a mezőgazdasági helyzetet is. A nanotech tanulmány az első a sorban, mely a nanotechnológiák és tudományok potenciális hatását vizsgálják a fejlődés tekintetében. A gazdasági fejlődés és az energiafogyasztás ugyanis kikerülhetetlenül kapcsolatban áll egymással.
A szerzők egy kezdeményezést - az úgynevezett Addressing Global Challenges Using Nanotechnology - is javasolnak, melynek keretében a fejlődő országokat jobban megismertetnék a nanotechnológia eredményeivel és jelentőségével.
A nanotechnológia az atomok és molekulák "nanoszintű" manipulálása. Egy nanométer a tűhegy átmérőjének egy milliomod részével egyenlő. Az emberi hajszál 80 ezer nanométer széles. Az ilyen apró szinten az anyagokat be lehet úgy "hangolni", hogy szokatlan tulajdonságokat mutassanak, melyeket gyorsabb, könnyebb, erősebb és még hatékonyabb eszközök, illetve rendszerek elkészítéséhez lehet felhasználni.
A technológiák legtöbb ága növelheti a lyukat a gazdagok és szegények között, ám a nanotechnológia ezeket képes eltömni. Az új nanoszerkezetű anyagokat már alkalmazzák a legújabb napelemekben és hidrogén üzemanyagcellákban. Emellett arra is alkalmas, hogy újabb hidrogéntároló módokat dolgozzanak ki, mely jelenleg még probléma.
A megfelelő tároló rendszerek tisztább alternatív energiát jelentenének olyan országokban, ahol a nem megújuló természetes erőforrásokra támaszkodnak. A nanotechnológia emellett a talaj termékenységét is növelheti, így nagyobb gabonahozam várható. A nanoérzékelők figyelhetik a gabonát és az állatok egészségét, a mágneses nanorészecskék pedig eltávolíthatják a talajt szennyező anyagokat.
A "labor a chipen" technológia is jelentő előrelépést jelenthet, mivel az egészségügyben egyetlen érme méretű műanyag lapkára csöppentve analizálható az emberi vér. A teljes diagnosztika is néhány percen belül kivitelezhető. Mindezzel kiküszöbölhető az időrabló és költséges elkülönítő teszt, és a maláriához, valamint az AIDS-hez hasonlatos fertőző betegségek elemzése.
A vízkezelés különösen nagy hangsúlyt kapott. A világ populációjának ugyanis egy hatoda nem jut tiszta vízhez. A nanomembránok és nanoszűrők olcsók, hordozhatóak, könnyen tisztíthatóak, így az új rendszer tisztítja, méregteleníti és sótlanítja a vizet, így sokkal hatékonyabban szabadítja meg a baktériumoktól, mint a szokásos szűrők. Emellett már olyan szén nanocsövek is rendelkezésre állnak, melyek elősegítik a vízminőség javítását.
Forrás: Hiradó.hu
|